Bir tuhaf bisiklet, FLIZ

0
700 Okunma

Sürücünün asılı durarak kullandığı pedalsız ve selesiz bisiklet FLIZ, klasik bisikletlere alternatif bir şehir içi ulaşım aracı olarak tasarlanmış. Yatay bisiklet üreticisi Cruzbike, yarım bisiklet Halfbike ve İki Paralimpik Bisikletçiyi Takıma Dönüştüren PEP gibi sıra dışı bisikletlerden sonra, radarımıza takılan bir başka bisiklet tasarımı da temelleri yaklaşık 5 yıl önce atılmış olan FLIZ oldu.

Pedalsız bisiklet FLIZ, sürücünün tıpkı Taş Devri (The Flinstones) çizgi filmindeki gibi ayaklarıyla hareket vermesini gerektiriyor. FLIZ’in bir başka ilginç özelliği de selesinin olmaması. Bunun yerine sürücü sırtının üzerinden geçen direğe asılı bir şekilde bisiklet kullanıyor.

Klasik bisiklete alternatif, FLIZ

FLIZ ilk bakışta sanki sürücünün kambur durmasına neden oluyormuş gibi bir izlenim veriyor ama öte yandan farklı bir bisiklet deneyimi sunması açısından da göz ardı edilebilecek bir tasarım değil. Geçtiğimiz yüzyıl boyunca tekrarlanan, kimi zaman üzerine biraz teknoloji sosu serpilen klasik bisiklet formüllerinin dışına çıkmaya çalışmış, deneysel bir çalışma.

Sürücü bisiklete hareket verdikten sonra ayaklarını arka tekerleğin yanlarında bulunan parçaların üzerine yerleştirebiliyor. Elleri de hareket süresince gidonda kalıyor. Yaya olmaya kıyasla daha hızlı bir şekilde ulaşım imkanı sunan FLIZ, sürücünün ayaklarını dilediği zaman yere basarak daha kontrollü ilerleyebilmesini sağlıyor.

FLIZ, boyu 1,85 m civarında olan kullanıcılar için tasarlanmış. Bisikletteki 5 noktalı bağlantı elemanına sahip askılar ise sipariş üzerine kullanıcıya özel olarak hazırlanabilecek yapıda. FLIZ, bisikletin yerine geçmesi değil daha çok şehir içinde tur atmak için bisiklete alternatif bir ulaşım aracı olması amaçlanmış.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz