Bilgisayarlara damga vuracak optik PCI Express 6.0 nedir?

0
1.270 Okunma

 

PCI Express standardı sayesinde bilgisayar dünyası son yıllarda hızla büyüdü. Tek bir bant genişliği üzerinden daha fazla veri aktarımına olanak tanıyan PCI Express 6.0 ise günümüzde bakır kablolar ile sağlanıyor. Bu kapsamda devrim yaratacak optik PCI Express 6.0 teknolojisi geliştirildi.

Optik bağlantılı PCI Express 6.0 gerçek oluyor

Yüksek yoğunluklu optik bağlantı çözümleriyle öne çıkan Nubis Communications ve yüksek hızlı bağlantı silikon üretimi gerçekleştiren Alphawave IP yeni bir ortaklık kurdu. Buna göre iki şirket, çok yakında optik bağlantı üzerinden çalışan PCI Express 6.0 teknolojisini görücüye çıkaracak. DesignCon fuarında boy gösterecek yeni teknoloji, iki şirketin ortak ürünleri kullanarak geliştirildi. Nubis’in XT1600 doğrusal optik motoru sayesinde tek bantta 64GT/s trafik mümkün oldu. Alphawave Semi PCIe alt sistemi XT1600’e bağlanarak optik dalga formu yaratılabiliyor.

FAST sisteminde artık yeni bir dönem başlıyor!

Fuarda tanıtılacak optik bağlantılı PCI teknolojisi yeni nesil veri merkezi mimarilerine güç verecek. Dev sunucu merkezlerin bağlantı mesafelerini uzatacak. Aynı bant genişliğinde olmasına rağmen, bakıra kıyasla çok daha fazla erişim imkanı tanıyacak.

Nubis ve Alphawave IP’in açıklamasına göre optik iletim, yapay zeka odaklı veri merkezlerine yeni bir soluk getirecek. Daha büyük AI/ML kümelerini mümkün kılacak. Bu da yapay zeka modellerinin gelişim hızını artıracak.

Nubis’in yüksek yoğunluklu XT1600 optik motoru; 16 şeritli PCIe Gen 6 bağlantısını tek bir pakete entegre ediyor. Doğrusal sürücü teknolojisi sayesinde ise PCIe 6.0 sinyallerini doğrudan iletebiliyor. Bu da maliyetleri azaltıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz