FAST sisteminde artık yeni bir dönem başlıyor!

0
1.806 Okunma

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan Fonların Anlık ve Sürekli Transfer yani FAST sistemi ile ilgili yeni bir açıklama geldi. Açıklamaya göre yeni düzende FAST sistemine yeni bir ödeme servisi özelliği geldi. Peki bu sistem ne işe yarayacak? İşte tüm detaylar…

Merkez Bankası, FAST sisteminde yeni bir ödeme servisinin kullanıma açılacağını duyurdu!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, FAST sisteminde artık FAST Ödeme İste Katman Servisi adlı bir yeniliği getirdiklerini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre getirdikleri bu  yenilikle beraber alacaklı,  borçludan ödeme talep edebilecek. Yani bu servis ile alacaklı olan bir kişi kendisine borcu olan diğer kişiden, sistemi kullanarak kolay ve hızlı bir şekilde ödeme isteyebilecek.

FAST yeni ödeme servisi

Yakın zamanda gelecek olan bu yeni hizmet, alacaklının başlatacağı ödeme sisteminde oldukça kolaylık sağlayacak. Şimdilik bu servis yalnızca bireyler arası olacak. Fakat ilerleyen günlerde e-ticaret, e-talimat ve kurumsal fatura ödemeleri gibi çeşitli teknolojik alanlarda da hizmete sunulması bekleniyor. Böylece ödeme yapmak artık çok daha hızlı ve kolay olacak.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamanın tamamına aşağıdan erişebilirsiniz.

Alacaklının borçludan FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) ödemesi talep etmesine imkân sağlayan FAST Ödeme İste Katman Servisi kullanıma açılmıştır. İlk etapta kişiden kişiye ödemeler için üretime alınan katman servis, iki kişi arasında ödemenin alacaklı tarafından başlatılması için haberleşme ve onay mekanizması hizmeti sunarak para transferinin başlatılmasını sağlamaktadır. 

Ödeme İste Katman Servisi kişiden kişiye ödemelere ilave olarak çeşitli iş modelleriyle birlikte çalışabilir bir tasarıma sahiptir. Ödeme İste Katman Servisinin ilerleyen fazlarda e-ticaret ödemeleri, e-talimat ödemeleri ve kurumsal fatura ödemeleri gibi çeşitli kullanım alanlarıyla ödemeler ekosisteminde birçok alanda katma değer oluşturacağı değerlendirilmektedir.

7/24 anlık ve güvenli para transferi imkânı sunan FAST Sistemi katılımcı sayısı 2023 yılında 10 Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşunun sisteme katılımı ile 36’ya çıkmıştır. Ödemeler ekosisteminin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde nakit ve kartlara alternatif bir ödeme yöntemi olarak kullanılan FAST Sisteminin üretime alındığı ilk günden bu yana artan işlem hacmi Ocak ayında günde ortalama 11 milyon olarak izlenmiştir.

FAST sisteminin katman servisleri ile birlikte sunduğu yenilikçi teknolojilerle hem ödemeler alanında rekabet ve inovasyonu teşvik ederek yeni iş modellerinin önünü açacağı hem de kullanıcıların finansal durumlarını kolayca yönetip günlük hayatlarını kolaylaştırarak şeffaf, güvenli ve hızlı bir ödeme yöntemi olarak hizmet vermesi amaçlanmaktadır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Youtube aracılığıyla bilimsel bir keşfe imza atıldı!

Peki siz bu yeni hizmet hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz