Otsimo ile otizmli bireyler eğlenerek öğreniyor

1
965 Okunma
Otsimo
Otsimo

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı, dokuzuncu sezonuyla devam ediyor.

Dokuzuncu sezonun ilk Fark Yaratan’ı, Otizmli çocukların ihtiyaç duyduğu eğitime akıllı telefon veya tabletler aracılığıyla ücretsiz destek olan Otsimo uygulaması oldu.

Otsimo, otizmli bireylere eğitimlerini eğlenceli ve öğretici bir şekilde evde tamamlama imkanı sunuyor. Otsimo uygulamasındaki uzman kişiler tarafından hazırlanmış içerik ve eğitsel oyunlara, akıllı telefon ya da tabletler üzerinden kolaylıkla ulaşılabiliyor. Uygulama ile otizmli çocuklar, harfler, renkler ve sayılar gibi öğrenme üzerine geliştirilmiş oyunlarla temel kavramları öğrenebiliyor ve iletişim becerilerini geliştirebiliyorlar.

Otsimo uygulamasının bir diğer özelliği de, otizmli çocuklar bir şeyi başardığı zaman, arkadan alkış sesinin gelmesi. Bu alkış sesi sayesinde otizmli çocuklar öğrenmeye teşvik ediliyor ve takdir edilme duygusunu tatmış oluyor.

Ebeveynlere yol gösteren uygulama

Otsimo’da otizmli bireyler için kanıtlanmış bir eğitim metodu olan Uygulamalı Davranış Analizi (ABA) tekniği ile geliştirilen oyunlar yer alıyor. Aileler ise uygulama üzerinden çocukları hakkında bütün bilgilere erişebiliyor. Karneler ve istatistiklerden, uzaktan kontrole ve eğitimi optimize etmeye kadar pek çok ayar yapılabiliyor.

Aileler, Otsimo üzerinden çocuğunun karnesi ve uygulama hakkındaki en yeni bilgilerin yanı sıra “Eğitim” bölümünde yer alan evde otizm eğitimi hakkındaki özel bilgilere de ulaşıyor. “Oyunlar” bölümünden yeni oyunlar ekleyebilen aileler, var olan oyunların ayarlarını da istediği şekilde değiştirebiliyor.

Otizmli çocuklara eğitici oyunlar ve çocukların ailelerine yapay zekaya dayalı kontrol imkanı sunan mobil platform Otsimo’nun fark yaratan hikayesini 27 Ekim 2017 tarihinden itibaren www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’dan izleyebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Bu yaziyi yazmadan once keske otiszm in ne oldugunu arastirip ogrenseydiniz. Basliginiz biraz daha mantikli olabilirdi. Otistik bireyin eglendigini nereden anliyorsunuz? Ben anlamiyorum. Benim sirkette bir tane otistik cocuk var. Kendisi cok zeki. Ama gulmuyor, butun isleri yapmaz. Isine gelen isleri yapar. Ornegin, oyun programlama takimina gir dersen cevabi; ama sadece back end code yazarim oluyor. Grafiklerden birsey anlamam oluyor. Zaten oyun da oynamadigini, oyun oynayanlari da ahmak olarak buldugunu soyluyor. Bir gorev verirsin, Backend kodu cok iyidir fakat dizayn olarak ilkokul cocugu bile daha iyi dizayn eder bir yazilimi. Evde ne yapiyorsun diye sordugumuzda kod yaziyorum diyor. Cocuga Microsoftun bir urununu getirmislerdi cocuk direkt cope atmisti. Yepyeni urunu cope atti kullanilmaz diye. O da yukarda tanitimini yaptiginiz urun gibi idi. Soylemek istedigim; her insan farklidir. Kimisi sever kimisi sevmez. Basligi dah guzel yazmaniz gerekiyordu burada.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz