10 Ağustos Çarşamba 2022

Play Store’da Windows zararlısı var


Android işletim sisteminin uygulama mağazası Google Play Store, sahip olduğu işlev dolayısı ile gün içerisinde pek çok ziyaretçi alıyor. Bu durum, hackerlerin işine geliyor.

Google Play Store üzerinden indireceğiniz yeni bir zararlı da, telefonunuzu köprü olarak kullanıp, Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarınıza zarar veriyor…

Söz konusu zararlı,  Google Play Store içerisinde değil, uygulama geliştiricinin Windows bilgisayarında yer alıyor. Kendisini, uygulama kodu içerisine gizliyor ve uygulamayı yükleyen kişinin telefonuna gidiyor. Ama telefona zarar vermiyor.

Kullanıcı telefonunu bilgisayara bağladığında otomatik olarak bilgisayara yönlenen virüs, işlevini sonradan gerçekleştiriyor.

Güvenlik firması Palo Alto Networks tarafından keşfedilen zararlı, son zamanların en ilginç virüsü ve bu nedenle, uygulaması içerisine gizlenen geliştiricilerin uygulamaların da Google Play Store’dan silinmesine neden oluyor.

YAZAR: Emin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır ve aynı zamanda çocukluktan beri tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Disney+ hız kesmiyor! “Dünyayla Benim Aramda” yayın tarihi belli oldu

Türkiye için yeni bir Dijital içerik platformu olan Disney+, yerli içeriklerini arttırmaya devam ediyor. Platformun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.