20 Haziran Pazar 2021

RTÜK Başkanı Şahin’den Spotify açıklaması


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, müzik veri akışı ve podcast servisi olan Spotify’ın içeriklerini Türkiye’deki yasalara uygun olarak düzenlemek zorunda olduğunu ifade etti.

“Spotify yasalarımıza uymak zorunda”

Ebubekir Şahin, Spotify’ın bundan sonra nasıl bir denetime tabi tutulacağını açıkladı. Platformun içeriklerini yasalara uygun şekilde düzenlemek zorunda olduğunu belirten Şahin, “Artık 10 yıl süreyle ülkemizde yasal olarak faaliyet gösterebilecekler. Spotify artık 6112 sayılı kanunda açıkça belirtilen yayıncılık ilkelerine uymak zorunda. Bunun dışında yayın yaparlarsa RTÜK olarak gerekeni yaparız. Bu tarz platformların lisans almasındaki en büyük yararlardan biri de hukuki ve mali sorumluluk altına girmeleridir. Türkiye’ye vergi ödeyecekler. Lisans sahibi olmadan önce vergi ödemesinden kaçıyorlardı, şimdi bunun da önüne geçilmiş oldu. Gerekli durumlarda yasal muhatap bulunduracaklar. Ülkemizde temsilcilik açmaları yine son derece önemli bir nokta. Benzeri uluslararası markaların lisans başvuruları RTÜK’e devam ediyor. Gün geçtikçe global ölçekte yayıncılık yapan platformların sayısı artıyor.” dedi.

RTÜK geçtiğimiz gün uluslararası müzik platformu Spotify’a lisans verdiğini duyurmuştu. Platform RTÜK’ten aldığı isteğe bağlı yayıncılık lisansıyla 10 yıl süreyle Türkiye’de faaliyetlerini sürdürebilecek.

Kaynak: Sabah 

YAZAR: Merve Sağır

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Merakla beklenen Atiye 3. sezon Netflix’te yayınlandı!

Türkiye’de ve dünyada büyük ses getiren Netflix Türkiye orijinal yapımı Atiye’nin 3. sezonu yayınlandı. Başrollerini Beren Saat ve Mehmet Günsür’ün paylaştığı dizi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir