Sanal gerçekliğin kapısını aralamak isteyenlere öneriler

0
101 Okunma

2017’nin en iyi VR gözlükleri sadece fiyatlarıyla değil, kurulu teknolojileriyle de farklı tüketici ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde birbirinden farklılık gösteriyor. MediaMarkt, kendileri için doğru sanal gerçeklik cihazını seçmek isteyenleri bilgilendiriyor.

Sanal gerçeklik deneyimi 3 platformda hayat buluyor

Sanal gerçeklik uygulamaları 3 ayrı platformda kullanıcılarla buluşuyor. Hangi platformun, hangi kullanıcıya uygun olduğu konusu, birçok faktöre göre değişiklik gösteriyor.

Akıllı telefonlar: Sanal gerçekliği deneyimlemenin en kolay ve yaygın yollarının başında akıllı telefonlar geliyor. Telefon ekranı, sanal gerçeklik gözlüğünde yer alan ve özel lenslerle üç boyutlu bir etki yaratan özel bölüme yerleştirilerek kullanılabiliyor. Akıllı telefonunuzda sabit olarak bulunan sensör teknolojisi, baş hareketlerini algılıyor. Bu da sanal dünya içinde bile etrafınıza bakabilmenizi sağlıyor.

Oyun konsoluna ya da PC’ye bağlı VR: Bir oyun konsoluna ya da bilgisayara bağlanarak kullanılabilen VR gözlükleri de bulunuyor. Bu durumda donanım, görüntü sinyallerinin işlenme sürecini yürütüyor. Bağlantı kurulan VR gözlüğünde ise iki adet lens yer alıyor. Konsol ve PC bilgisayarın bilgi işlem gücü daha yüksek olduğu için kullanıcıyı içine alma etkisi, akıllı telefonla kullanılan VR’dan biraz daha yüksek diyebiliriz.

Tek başına çalışan VR cihazı: Üçüncü seçenek ise tüm parçaları gözlük camının kendisinde kurulu, kendi kendine yeten VR cihazlarıdır. Bu tipteki cihazlarda dışarıdan akıllı telefon, konsol ya da bilgisayar kullanımı gerekmiyor. Ancak, halen geliştirilme aşamasında olan bu teknolojinin yıl sonunda tüketiciye ulaşması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz