Ücretsiz wi-fi ile tatilinizi zehir etmeyin!

0
445 Okunma

Birçok kişi tatili fırsat bilip bütün kişisel bilgilerini yanına alarak seyahate çıkıyor. Oysa telefon, dizüstü bilgisayar ve diğer akıllı cihazlardaki bilgiler tatildeyken evde olduğundan çok daha fazla gizlilik ihlaline uğrama riski taşıyor. Antivirüs yazılım şirketi Bitdefender, güvenli bir tatil geçirmeleri için kullanıcılarını risk taşıyan Wi-Fi erişim noktalarına karşı uyarıyor.

Çoğu kişi internet erişimi masraf anlamına geldiği için kısa süreliğine ücretsiz bir ağa katılmanın zararının olmayacağını düşünüyor. Ancak bu düşünce tamamen yanlış. Siber saldırganlar tarafından kontrol edilen ücretsiz bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda hesaplarınızın şifreleri dışında daha önemli şeyleri kaybedebilirsiniz, örneğin cihazınızdaki kritik bilgileri.

Güvenli bir tatil geçirmeniz için 5 öneri

1) Havaalanları: Havaalanlarında gerçekleştirilmiş sosyal deneylerde birçok kişinin güvenli olmayan Free Airport Wi-Fi ve benzer isimli ağlara hem mobil cihazları hem de dizüstü bilgisayarları ile bağlandıkları görüldü. Havaalanlarındaki fiziksel güvenlik çok sıkı olsa da, dolandırıcı Wi-Fi erişim noktaları söz konusu olunca hala iyileştirilmesi gereken noktalar mevcut. Güvenli olmayan ve siber saldırganlarca kontrol edilen bu ağlara bir kere bağlandığınızda, saldırganlar şifrelerinizi toplamaya başlayabiliyor.

2) Toplu ulaşım: Bir turist olarak muhtemelen bir yerden bir yere giderken tren ya da benzer bir toplu taşıma aracı kullanacaksınız. Dolandırıcı ve saldırganlar tarafından idare edilen Wi-Fi erişim noktaları tren garları ve hatta masum otobüs duraklarında bile yer alıyor olabilir. Bulunduğunuz yer ne kadar turist ile dolu bir bölge ise saldırganlar verilerinize ve hatta cihazlarınıza erişim sağlamak için bir o kadar çaba göstereceklerdir.

3) Oteller: Misafirler içinde otelin adının geçtiği ağ isimlerinden şüphelenmedikleri için oteller de saldırganların kötü amaçlı Wi-Fi ağları için en popüler alanlardan biri. Bu nedenle resepsiyonu arayarak resmi Wi-Fi ağının ismini ve şifresini sormak iyi bir fikir olabilir. Şifresiz ve benzer isimli bir Wi-Fi ağını tespit ettiğinizde yapabileceğiniz en iyi şey, yetkililere bildirmektir.

4) Plajlar: Havuz kenarında ya da sahildeyken selfie paylaşma dürtüsüne kapıldığınızda veya durum güncellemesinde bulunacağınızda ya da banka işlemleri gerçekleştireceğinizde açık bir Wi-Fi ağında olmadığınızdan emin olun. Bu ağın bir dolandırıcı tarafından açılmış ve büyük balığı yakalama peşinde olabileceği, hesaplarınıza ve hatta banka bilgilerinize ulaşabileceği ihtimalini aklınızdan çıkarmayın.

5) Kahve dükkanları ve kafeler: Tatildeyken kaldığınız yere yakın bir kafeye uğrayıp sosyal medya hesaplarında gezinmek veya maillerinizi kontrol etmek isteyebilirsiniz. Böyle mekanlar genellikle bedava Wi-Fi bağlantısı sunduklarından kullanıcılar tereddüt etmeden bu ağlara bağlanıyorlar. Oysa saldırgan kahve dükkanının ismiyle ağ açmış olabilir. Bağlantı kurulduğu andan itibaren sanal gezintinizi kayıt edebileceği için bu çok da iyi bir fikir değil.

Mobil veri kullanın!

Gerçekten online bir işlem yapmanız gerekiyorsa, mobil veri ağınızı kullanın. Eğer bir Wi-Fi ağına bağlanmak zorundaysanız, mobil güvenlik çözümü içeren bir VPN ile bağlantı kurduğuna emin olun. Aksi halde sadece hesaplarınızı değil, tatil paranızı da riske atabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz