11 Ağustos Perşembe 2022

Siz de fotoğrafınızın 3D halini görebilirsiniz!


Dijital ortamda 3D yüz yapılandırma üzerine oldukça gelişmiş bir çalışma yapıldı. Artık tek kare fotoğrafla 3D yüz oluşturmanız mümkün gibi görünüyor.

Nottingham ve Kingston Üniversitesindeki yapay zeka araştırmaları sonucu araştırmacılar iki boyutlu resimlerden 3D yüz modelleri elde etmeyi başarıyor. 3D yüz modellemesi oluştururken yüzün farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarıyla yapılan haritalandırma işlemi tarih oluyor. Araştırmacıların geliştirdiği yapay zeka, tek bir fotoğraftan yüzün yapısını çıkarabiliyor ve gerçeğe yakın 3D modelleme yapabiliyor.

Sizde kendi fotoğrafınız üzerinde deneme yapabilirsiniz

Yapılan çalışmanın detaylarını paylaşan ekip aynı zamanda kullanıcıların kendi fotoğraflarıyla deneyimleyebilmesi için de küçük bir demo sunuyor. Sunulan demoda tek yapmanız gereken fotoğrafı sisteme yüklemek. Ancak fotoğrafın JPEG uzantılı ve 1024×1024 pikselden daha küçük olması gerektiği belirtiliyor.

Mevcut görseller arasından da seçim yapabiliyorsunuz. 7 Eylül’de teste açılan sisteme 200 binin üzerinde fotoğraf yüklenmiş durumda. Araştırmacılar yüklenen ve 3D modeli oluşturulan fotoğrafların 20 dakika içinde silindiğini ve demo dışında herhangi bir amaçla kullanılmayacağını belirtmeyi ihmal etmiyor. Sistemi test etmek isteyen kullanıcılar buradan demoya ulaşabilir.

YAZAR: Gamze Deste Yegin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix’in Temmuz 2022 programı belli oldu

Yeni fiyat politikası sebebi ile oldukça yüksek rakamlarda abone kaybeden Netflix, temmuz ayında izleyiciyle buluşturacağı …

1 yorum

  1. Denedim ama olmadı. Fotoğrafı taradı, yükledi ama gelen linke tıkladığımda sadece kodlardan oluşan bir sayfa çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.