Telefonunuzu kontrol etmenizi sağlayan gözlük: Itchy Nose

0
214 Okunma
Burun kaşımanın iletişim açısından farklı manaları vardır. Burnunuzu “bilinçli bir şekilde” ovarak ya da kaşıyarak akıllı telefonunuzu ya da bilgisayarınızı kontrol edebildiğiniz ilginç bir gözlük Itchy Nose.

Burnunuzu ovduğunuz anlarda karşınızdaki insanlar üzerinde farklı izlenimler yaratırsınız. Ancak çoğu zaman bu jestleri bilinçli olarak gerçekleştirmiyoruz. İnsanların sabit bir şekilde uyguladığı garip bir dizi davranış olarak algılanabilir ama çözümü yok.

Dokunmadan okuyor gibi işlevlere sahip

Göz ile kontrol ettiğimiz üretimi son derece güç olan bilgisayarlara gerçek manada alternatif olabilecek bu gözlük, burnunuzu basit bir şekilde kaşıyarak yapabildiğiniz her hareketle farklı komutlar gerçekleştiriyor. Önemli bir konuşma ortasında çalan telefonunuzu ona hiç bir müdahalede bulunmadan kapatmak, bir toplantı esnasında gelen maillerinizi hızlıca ve bilgisayarınıza dokunmadan okumak gibi temel işlevleri var.

Araştırmacılardan Hui-Shyong Yeo Burun jestlerimiz çok belirgindir ve hemen hemen hiç hata olmadan gerçekleştiririz. Dolayısı ile tutarlı bir sistem yapabilmek için burun en ideal kontrol merkezlerinden birisi olabilir.” şeklinde konuştu.

Giyilebilir teknolojinin en ucuz örnekleri

Sistemin verimli bir şekilde çalışması ve tüketicilere yönelik seri üretim aşamasına gidilmesi için aşılması gereken birkaç temel sorun var. Diğer yandan, giyilebilir bilgisayarları kontrol edebileceğimiz cihazlar arasında maliyet açısından en ucuz örneklerden birisi bu gözlükler.

Gelecekte, burnunuzla ya da çeşitli jest ve mimiklerinizle yöneteceğimiz bir dünya içerisinde yaşayacağız. Akıllı telefon ve bilgisayarlarımız bugünkü formlarını terk edip giysilerimiz haline gelecekler ve onları kontrol etmek için böyle pratik çözümlere ihtiyacımız var. Günümüzde ne kadar garip gözükse de kurduğumuz iletişim şekilleri ve yaşayış tarzlarımız köklü bir şekilde değişmeye devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz