6 Mart Cumartesi 2021

SpaceX sivil görev mürettebatının ikinci üyesi bir kadın


SpaceX

SpaceX şirketinin düzenlediği uzay yolculuğunun üyeleri belli olmaya başladı. Crew Dragon adlı bu uçuşun Inspiration4 görevinin en büyük özelliği, ekibin tamamen sivil kişilerden oluşması. Sivil ekipte bir kadın da yer alacak. Bugün açıklanan habere göre Hayley Arceneaux ekibin 2.üyesi olacak.

Hayley Arceneaux kimdir?

ABD’de daha çocukken kemik kanseri tedavisi gören ve iyileşen Hayley Arceneaux, şimdilerde hastanede doktor asistanı olarak çalışıyor. 29 yaşındaki kadın SpaceX’e sadece adını yazdırmakla kalmadı. Aynı zaman da kemik kanserini atlatan ilk astronot ve uzayı ziyaret eden ilk protezli kişi ünvanını da kazanacak. Ayrıca Hayley Arceneaux, dünya yörüngesini dolaşacak en genç Amerikalı olarak anılacak. Bizler haberi yeni öğrensek de aslında Arceneaux bir süredir büyük bir sırrı tutuyor. 5 Ocak’tan beri bu gelişmeden haberi olan Arceneaux, heyecanını; “1,5 ay boyunca hayatımın en büyük sırrını tuttum. Fiziksel açıdan mükemmel olmayan insanlara uzayın kapılarını açan bu yolculuk insanlara birçok açıdan esin kaynağı olacak. İnsanlara her şeyin mümkün olduğunu gösterecek” sözleri ile ifade etti.

Profesyonel astronotun olmayacağı ilk uzay yolculuğu, Jared Isaacman için yapılacak. International’ı kurarak büyük bir servete kavuşan Isaacman’in, yolculuk için SpaceX’e kaç para ödediği bilinmiyor. Inspriation4 adlı verilen yolculuk yılın son çeyreğinde, muhtemelen Ekim ayında gerçekleşecek.  Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılacak Falcon 9 roketinin taşıyacağı Dragon kapsülüyle gerçekleşecek. Kapsül yörüngede birkaç gün dolaştıktan sonra ABD’nin doğu kıyısında denize inecek. Uçağın komutası Isaacman’de olacak ve beraberinde üç kişi de uzaya götürecek.

YAZAR: Ayşenur SANDIKÇI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MEB’den yüz yüze eğitim ile ilgili yeni açıklama

1 Şubat 2021 Pazartesi günü gerçekleşen Kabine Toplantısı’nda yüz yüze eğitim ile ilgili 1 Mart …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir