8 Mayıs Cumartesi 2021

Sputnik V aşısı Türkiye’de üretilecek


Rusya ve Türk Viscoran İlaç şirketi, Sputnik V aşısının Türkiye’deki üretimi için resmi olarak anlaşma sağladı. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu’nun resmi internet sitesinden yapılan duyuruya göre, anlaşma doğrultusunda önümüzdeki birkaç ay içerisinde seri üretime geçilecek.

Sputnik V anlaşmasına ilişkin ortak açıklama

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu CEO’su Kirill Dmitriev anlaşmaya ilişkin, “Viscoran İlaç ile yapılan anlaşma, üretim kapasitemizi artırmayı ve Sputnik V tedarikini küresel olarak kolaylaştırmayı sağlıyor. Birçok Asya, Latin Amerika, Avrupa ve BDT ülkesinde önde gelen ilaç üreticileriyle anlaşmalara vardık ve bu ortaklıklar sayesinde güvenli ve etkili Rus aşısı 60’tan fazla ülkede insanlara sunulmuş olacak” dedi.

Viscoran İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran ise “Üretim sözleşmeleri, lisanslama süreçleri, depolama ve dağıtım konularına ek olarak, ürün üzerinde bazı klinik çalışmaların yürütülmesi de Sputnik V aşısı için Rusya ile işbirliğimizin bir parçasıdır. Bu konudaki çalışmalarımız da çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Uluslararası camiada konu olan bu kadar değerli bir ürüne katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Aşının etkisi yüzde 97,6

Sputnik V aşısının son kontrol denemelerinden gelen sonuçlara dayanarak aşının, yüzde 97.6 oranında etkinlik sağladığı duyuruldu. Yapılan açıklamada “Aşı, kanıtlanmış ve kapsamlı şekilde incelenmiş insan adenoviral vektörlerine dayanmaktadır ve aşılama sürecinde iki doz için iki farklı vektör kullanılmaktadır; böylece, her iki doz için de aynı uygulama mekanizmasını kullanan aşılardan daha uzun süre bağışıklık sağlamaktadır.” ifadelerine yer verildi.

YAZAR: Merve Sağır

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sputnik V aşısına acil kullanım onayı verildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sputnik V aşısı için acil kullanım onayının verildiğini duyurdu. “Üçüncü aşı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir