13 Ekim Cumartesi 2018

Suudi Arabistan sinema yasağını 35 yıl sonra kaldırdı!


suudi arabistan

Suudi Arabistan, 35 yıldır devam etmekte olan sinema yasağını geçtiğimiz eylül ayında kaldırdı.Sinema yasağının ardından yayınlanan ilk film bir animasyon filmi oldu.

1980‘lerin başında yönetimin getirdiği sinema yasağı, geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan‘da yayına giren The Emoji Movie adlı animasyon filmi ile kaldırılmış oldu.

suudi arabistan sinema yasağıEleştirmenlerce çok başarılı görülmeyen aile komedisi tadında ki animasyon filmi, Suudi Arabistan’ın 35 yıl sonra film yasağını kaldırması yönünde attığı ilk adım olarak basında ses getirdi.

Yayınlanacak filmler sansürlenebilir

Başlangıç olarak önemli bir adım olarak görülen film ile birlikte, Suudi devleti 2030 yılına kadar 300 sinema salonu açmayı hedeflediklerini bildirdi.

Bundan böyle, Suudi vatandaşlarının TV uydusu ve internetten indirme seçenekleri ile filmlere erişebilecekleri bildirildi. Aralık ayında Kültür ve Bilgi Bakanlığı‘nın yaptığı açıklamaya göre, filmlerin Suudi krallığının medya politikasına göre sansürlenebileceği de vurgulandı.

Reuters‘ın raporuna göre Mart ayının başlarında geçici sinema salonları açılmış olacak ancak konuyla ilgili daha net bir plan henüz basınla paylaşılmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kendi kullanımlarını takip edebilen 3D baskılı protezler!

Araştırmacılar, gömülü pil veya elektronik aygıtlara gerek kalmadan veri iletmek için 3D baskılı plastik nesneler için bir …

Bir Cevap Yazın