Apple için çalışan işçiler zor durumda

0
690 Okunma
apple işçileri

Dünyaca bilinen teknoloji şirketi Apple‘ın Çin‘deki üretici firmasında çalışan işçiler zorlu çalışma koşullarından dolayı epey şikayetçi.

Catcher‘ın sahip olduğu ve Apple ürünleri için parçalar üreten Çin’in Squian şehrinde yer alan fabrikadaki işçiler, zorunda bırakıldıkları uzun çalışma saatleri, düşük ücret ve maruz kalınan kimyasallar için alınan önlemlerin yetersiz kalmasından şikayetçi olduklarını dile getirdiler.

Bloomberg ve Çin’de işçi haklarını savunan China Labour Watch (CLW) şirketlerinin açıkladıkları rapora göre, Catcher’ın işçileri çok zor şartlar altında çalışıyor. Apple’ın tedarik zinciri Catcher, teknoloji firması adına üretilen cihazların suçlamalarını üzerine alıyor.

İşçilerin çoğunlukla kimyasal bileşenlerle etkileşim halinde olduğu ancak buna rağmen önlem alınmasını sağlayan ekipmanların yetersiz kalması sonucu sağlıklarının zarar gördüğü raporlandı.

Çalışanlar şikayetlerini birçok kez dile getirdi

apple işçileri

Şangay’a altı saat uzaklıkta kalan Suqian şehrinde yer alan fabrikanın tek sorunu bu da değil. Raporlara göre, haftada altı gün çalıştırılan işçiler, günde 10 saatten fazla fabrikada kalıyorlar. Bununla birlikte işçilerin doğru şekilde eğitilmediği ve cihazların üretiminin sağlandığı ekipmanların da çalışma yoğunlu ile yetersiz kaldığı açıklandı.

Şirket çalışanlarından kimliğini açıklamaktan korktuğu için isimini vermek istemeyen bir kişi, Bloomberg’e verdiği röportajda, fabrikada birçok çalışanın güvenlik endişesini ve kullanılan malzemelerdeki bilgi eksikliğini yetkililere çok kez dile getirdiklerini bildirdi.

CLW‘nin araştırmasına göre yasal olarak en az 24 saat eğitilmiş olmaları gereken yeni işçiler, fabrikada genel olarak dört saat kadar eğitim görüyorlar. Yapılan araştırma sonrasında ise, yeterli eğitimi alamayan işçilerin, eğitim tamamlandıktan sonra imza atılması gereken kağıtlara eğitim almış gibi imza attırılmalarının sağlandığı ortaya çıktı.

apple işçileri

Ek olarak işçilerin konaklamalarını sağlayan şirketin, yurt odalarındaki yaşam koşullarının da kötü olduğu ortaya çıktı. Çalışanların bir katta 20 oda olacak şekilde kaldıkları ve katlarda yalnızca 14 adet musluğun olduğu bir oda bulunduğu belirtildi.

Apple henüz durum açıklaması yapmazken bir sonraki adımının ne yapacağı ise merak konusu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz