Teknoloji çocuklar için gerçekten zararlı mı?

0
830 Okunma
Teknoloji cocuklar icin zararli mi

Ebeveynler olarak hayatta en çok çocuklarımıza değer veriyoruz. Sağlıklı birer birey olarak yetişmeleri için elimizden geleni yapmaya her zaman hazırız. Çocuklarımızı korumak için 10 yıl önce aklımıza gelenler ile şimdikiler bir hayli farklılaştı. Eskiden sadece dışarıdaki tehlikelerden çocuklarımızı korumaya çalışırken, şimdi daha yakından bir tehlike var, o da teknoloji. Bilim insanlarının tespitlerine göre çocuklarımızı korumaya çalıştığımız teknoloji aslında tahmin ettiğimiz kadar da zararlı değil. Çocuklarınızı teknoloji ile kontrollü bir şekilde baş başa bırakırsanız, zararın aksine fayda sağlamış olursunuz.

teknoloji ve cocuk

Teknoloji çocuklara nasıl fayda sağlar?

Tablet ve bilgisayarlar aracılığı ile çocuklarınızın oynadığı oyunlar, onların konsantrasyon seviyelerinin yükselmesine yardımcı oluyor. Oyunlarda karşılaştıkları problemleri tek başlarına çözmeye çalışarak, karar verme mekanizmalarını geliştiriyorlar. Günlük hayatta karşılaşamayacakları bilişsel öğelere teknoloji sayesinde hızlı ulaşan çocukların, bilime olan ilgileri artıyor. Bu da yeni bir hayal dünyasına sahip olmalarına yardımcı oluyor. Herkesin sahip olması gereken bazı teknik becerileri çocuğunuz küçük yaştan edinerek, öğrenmeye bir adım önde başlıyor. Kendi yaş grubunun sahip olacağı düzeyde bilgi ve tecrübeye ulaşabilen çocuklar, geçmişteki bizlere göre oldukça akıllı ve yaratıcılar… Kontrollü şekilde teknoloji ile birlikte büyüyen çocuklar,  teknoloji sayesinde tüm bunları eğlenceli bir yoldan, üstelik fark etmeden öğrenmiş oluyorlar.

Çocuğunuzdan teknolojik aletleri gizlemeniz veya aşırı kısıtlamalar koymanız, onu teknolojinin olası zararlarından koruyor olduğunuz anlamına gelmiyor. Bu tür girişimlerin yerine oynadığı oyunları, gezdiği sayfaları ve izlediği videoları sürekli takip ederek, bu süreci daha sağlıklı atlatmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte oyun saati belirleyip aynı oyunları birlikte oynayabilirsiniz. Bu sayede hem gün içerisinde sizin de telefon veya bilgisayarla ilgili olan işleriniz tamamlamış olur, hem de çocuğunuzun oynadığı oyunlarda ne gibi tehlikeler olabileceğini kontrol edebilirsiniz.

Tüm bunları düşündüğünüzde aslında teknolojinin sandığınız kadar zararlı olmadığını fark edeceksiniz. Siz de daha kontrollü bir sistem oluşturarak teknolojinin gücünden çocuklarınızın faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz