Threads erişime kapatıldı mı?

0
622 Okunma
Threads Erişime Kapatıldı Mı?

Meta şirketinin, X’e (eski adıyla Twitter) rakip olarak piyasaya sürdüğü Threads uygulaması, dünya genelinde yaklaşık yüz elli milyon aktif kullanıcıya sahip bir platformdu. Ancak, Türkiye’de Rekabet Kurulu’nun aldığı bir karar sonucu uygulamada farklı yaptırımlar söz konusu oldu. Peki Threads erişime kapatıldı mı? Kapandıysa erişim kısıtı neden geldi? İşte sizler için derlediğimiz haberin detayları…

Threads erişime kapatıldı mı?

Threads uygulamasının erişime kapatılması iddası, sosyal medya dünyasının önemli bir gündemi hâline geldi. Rekabet Kurulu’nun Threads ve Instagram uygulamalarını birleştirerek durumu kötüye kullandığı şüphesiyle başlattığı soruşturma sonucunda geçen ay Meta’ya geçici bir tedbir kararı verilmişti. Bu kararın ardından ise bugünden itibaren Threads uygulaması Türkiye’de artık erişilemez hâle geldi ve kullanıcılar uygulamaya ulaşamaz oldu.

Threads Erişime Kapatıldı Mı?

Threads, dünya genelinde 2023 yılının Temmuz ayında kullanıma sunulmuş ve kısa sürede büyük bir başarı elde etmişti. Özellikle genç kullanıcılar arasında popülerlik kazanmış ve hızla yayılmıştı. Uygulama, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşımını, hikâye paylaşımını ve anlık mesajlaşmayı sağlayan özellikleriyle dikkat çekmişti. Ancak, Türkiye’deki erişim engeli, uygulamanın gelişimini olumsuz etkiledi ve kullanıcılar arasında beklenmedik bir duruma yol açtı.

Rekabet Kurulu’nun, geçen ay Threads uygulamasını kapatma kararı, Meta’nın Instagram hesaplarına dayalı Threads profillerini kullanıcıların onayı olmadan birleştirmesi ve bu durumun telafi edilmesinin zor olabileceği endişesiyle alınmıştı. Ayrıca ilgili kararda, Meta’nın Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi hizmetlerinden elde ettiği verileri birleştirerek rekabeti engellediği ve pazarda giriş engeli oluşturduğu da belirtilmişti.

Meta şirketi geçen ay yaptığı açıklamada, Threads’in Türkiye’deki erişiminin geçici olarak durdurulması kararına itiraz edeceğini ve bu konuda Rekabet Kurulu ile iletişimde bulunacağını belirtmişti. Ayrıca, Threads’in Türkiye’deki kullanıcılara yeniden sunulması için çaba göstereceklerini ifade etmişlerdi. Ancak, bu süreçte Threads kullanıcılarının uygulamayı kullanamayacak olmaları, Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarını ve özellikle de Threads’e ilgi gösteren kullanıcıları etkileyecek bir gelişme olarak değerlendirildi.

Meta tarafından yapılan açıklama şöyleydi:

“Bu geçici tedbir kararına katılmamakla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm hukuki şartlarına uyduğumuza inanıyoruz ve bu karara itiraz edeceğiz. Rekabet Kurumu’nun geçici tedbir kararı, bize Türkiye’de Threads’i geçici olarak durdurmak dışında hiçbir seçenek bırakmıyor. Rekabet Kurumu ile yapıcı bir şekilde iletişim kurmaya devam edeceğiz ve Threads’i Türkiye’deki insanlara mümkün olan en kısa sürede tekrar sunmayı umuyoruz.”

Peki siz alınan bu karar ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmında belirtebilirsiniz…

Göz atmak isteyeceğiniz diğer bir haberimiz:

Instagram ve Threads siyasi içerikleri sınırlandırıyor mu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz