21 Ocak Perşembe 2021

TikTok ABD’de Microsoft’a satılıyor: İşte detaylar!


TikTok ABD'de Microsoft'a satılıyor

Bir süredir gündemden düşmeyen TikTok yasağı yerini ”satılmaya” bırakmış durumda. ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin merkezli TikTok’un güvenilmez olduğunu ilân etmesinin ardından gelen pek çok açıklamayla birlikte, şirketin Microsoft’a satılması gündeme gelmişti. TikTok’un ABD Genel Müdürü Vanessa Pappas’ın cumartesi günü yaptığı açıklamasında TikTok’un en güvenli mobil uygulamalar arasında yer aldığı ve faaliyetlerine devam edecekleri mesajı verilmişti. Bunun ardından TikTok ABD’de Microsoft’a satılıyor haberleri ayyuka çıktı, işte detaylar:

TikTok ABD’de Microsoft’a satılıyor

ABD seçimleri öncesinde Trump’ın bu hamlesi büyük yankı uyandırırken, uygulamanın yasaklanmasının ötesinde satılması gündeme geldi. TikTok’un geliştirici şirketi ByteDance, yaşanan tüm bu gelişmelere yönelik bir açıklama yaparak, TikTok’un ABD operasyonunu satma kararı aldığını doğrulamış oldu.

TikTok’u, ABD’li teknoloji devi Microsoft’un, ABD Başkanı Trump’ın baskısıyla satın alması bekleniyor. Yapımcı şirket, bu hamleyle TikTok’un operasyonunu ABD’li bir şirkete teslim ederek, söz konusu yasakların önüne geçmeyi amaçlıyor.

Hatırlatmak gerekir ki, Türkiye’de de sorunlar yaşayan TikTok, de Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) tarafından soruşturma geçirmişti. Kurumun bu soruşturmadaki gerekçesi ise “kişisel verilerin korunmasına yönelik güvenliği açığı” şeklindeydi.

TikTok için dik yokuşlar başladı: ABD’den tehdit!

YAZAR: Nilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix Karışık oynat

Netflix’in yeni özelliğini çok seveceksiniz!

En çok kullanılan çevrimiçi yayın platformu Netflix trendlerden düşmemeye niyetli. Getirdiği güncellemeler ve her hafta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir