Tüp bebek tedavisinde mikroçip uygulaması başarıyı yükseltiyor!

0
398 Okunma

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, tüp bebek tedavisinde uygulanan mikroçip yöntemi hakkında bilgi veriyor.

Günümüzde tüp bebek tedavisi için başvuran hastaların yaklaşık yüzde 40-45’inde erkek faktörü mevcut. Sperm sayısı ve hareketliliğindeki azlık doğal yollardan gebelik şansını ortadan kaldırıyor. Son dönemde geliştirilen mikroçipli tüp bebek tedavisi pek çok çifte umut kaynağı oldu. Harvard’da bir Türk bilim adamı tarafından geliştirilen bu yöntem ülkemizde de uygulanmaya başlandı.

Mikroçipli tüp bebek tedavisi 

Mikroçip teknolojisi sayesinde DNA yapısı en iyi olan spermler seçilerek, en iyi olan embriyolar oluşturuluyor. Böylelikle başarılı sonuçlar alınıyor. Teknolojinin yeni olması nedeniyle kullanımı ise sınırlı… Ancak yenilikleri takip eden başarılı tüp bebek merkezleri bu uygulamaya geçti.

Yöntem için sağlıklı spermlerin seçilmesinde yardımcı olacak sperm çipleri geliştirildi. Sperm çipleri mikro kanalcıklardan oluşuyor. Mikro kanallar kaliteli spermlerin seçimini sağlıyor. Sağlıksız DNA ve hasarlı spermler bir bölümde toplanırken, sağlıklı ve kaliteli olanlar mikro kanallardan geçerek başka bir bölümde toplanıyor. Seçilen bu spermler ile yapılan mikro enjeksiyon yönteminde elde edilen gebelik oranları daha yüksek oluyor.

Mikroçip teknolojisi, tüp bebek tedavisi dışında başka alanlarda da başarıyla kullanılıyor. Mikro enjeksiyon yönteminde sağlıklı spermlerin kullanılmasına olanak vermesi sayesinde, gebelik elde etmek oldukça kolaylaşıyor. Ayrıca bu yarışı kazanan spermler, yumurtayı dölleme kabiliyetine sahip en iyi spermlerdir.

Tekniğin sağladığı avantajlar nelerdir?

Mikroçip teknolojisinin çiftlere sağladığı en büyük avantaj, erkek kısırlığı sorununu ortadan kaldırarak tüp bebek tedavilerinde elde edilen gebeliklerdeki artıştır. Tedavide başarılı sonuçlar elde edilmesi için kaliteli embriyoların seçilmesi şart. Kaliteli embriyoların oluşması içinse anne adayının yumurtalarının kaliteli olması baba adayının da sperm miktarının yetmesi ve kaliteli olması gerekir. Mikroçip teknolojisi sayesinde kaliteli spermlerin seçilmesi ve kullanılması mümkün. Böylelikle yumurta ile yapılan döllenme sonrasında 5. güne kadar canlılığını ve gelişimini koruyan embriyoların elde edilmesi sağlanabiliyor. Bu embriyolar canlılığı ve gebelik şansı en yüksek olan embriyolar. Mikroçip teknolojisi sayesinde erkek kısırlıklarından kaynaklı tüp bebek başarısızlıkları oranı da yüzde 20’lere kadar düşüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz