Türkiye’nin akıllı telefon bağımlılığı ciddi seviyede

0
536 Okunma
medya takip merkezi

Teknolojinin gün geçtikçe ne kadar hızlı ilerlediğini hepimiz biliyoruz. Medya Takip Merkezi(MTM) ise yaptığı araştırma ile 2017 yılı içerisinde Türkiye’nin akıllı telefon bağımlılığının ciddi seviyede olduğu saptandı.

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle sosyal medya platformları da giderek artmaya başladı. Her gün dünya üzerinden binlerce yeni uygulama piyasaya sürülüyor. Özellikle Facebook, Instagram, Twitter gibi uygulamaların popülerliği başı çekerken bizleri de telefonlarımıza daha da bağlıyor.

Medya Takip Merkezi (MTM) yaptığı araştırma sonucunda Türkiye’deki mobil kullanıcıların, günde ortalama 78 kez yani her 13 dakikada bir telefonunun ekranını baktığını tespit etti. Türkiye’de en sık kullanılan haberleşme programlarından ise Facebook, Instagram ve özellikle ülkemizde diğer ülkelere nazaran daha popüler olan Whatsapp‘ın kullanıldığı açıklandı.

Deloitte tarafından hazırlanan ”Deloitte Global Mobil Kullanıcı Araştırması 2017” raporuna göre akıllı telefonlar, artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Türkiye halkının %92‘sinin akıllı telefonlara erişimi olduğu tespit edilirken, önceki araştırmalarda bu oranın %86 olduğu açıklandı.

Avrupa’ya göre daha bağımlıyız!

medya takip merkezi

Günde ortalama 78 defa telefonlara bakma oranımız karşısında Avrupa’da bu sayı %48‘e düşmektedir. Aynı zamanda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 Mart ayı sonu itibariyle Türkiye’de cep telefonu sayısının 75 milyon 724 bin 413 olduğu saptandı.

Medyanın da akıllı telefonlara ilgisinin bir hayli fazla olduğu görülürken 2017 yılı boyunca yazılı basında 28 bin 258, görsel basında 3 bin 810 ve internet üzerinde’de 147 bin 821 haber olmak üzere toplamda 179 bin 889 haber yer aldığı açıklandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz