Yağmur suyunu depolayan tasarım, Raindrop

0
620 Okunma

Yeryüzündeki temiz su kaynaklarının azalmasıyla birlikte yağmur suyu toplama konusu önem kazandı. Yağmur suyu biriktiren içbükey çatılar, bir okulun su ihtiyacını karşılamak üzere hazırlanan önemli projelerden biriydi. Studio Bas van der Veer ise evlerde yağmur suyu toplamak için yaygın olarak kullanılan fıçıların yerine Raindrop adlı modern bir alternatif tasarladı.

Yağmur suyunu depolayıp kullanmayı kim istemez, üstelik oldukça pratik bir yöntemle. Hollanda menşeili Studio Bas Van Der Veer şirketi yağmur suyunu değerlendirmek için kolları sıvamış ve muhteşem bir tasarım ortaya çıkarmış. Pek de şık olmayan fıçıların aksine Raindrop yağmur damlası şeklinde oldukça hoş bir görünüme sahip. Ayrıca haznesinin üst kısmında bir de sulama bidonu yer alıyor.

Raindrop, yağmur suyu deposu

Tasarımcı Van der Veer, bu tasarımı 8 yıl önce Eindhoven Tasarım Akademisi’nde hazırladığı tezin bir parçası olarak tasarlamış ve “A Drop of Water” (bir damla su) olarak adlandırmış. Tasarım, uygulanan birkaç yeniliğin ardından Raindrop adıyla son haline dönüşmüş. Tasarım, saksı ve benzeri bitki aksesuarları üreten Elho tarafından üretime alınmış, farklı işlevlere ve boyutlara sahip versiyonları yaratılmış.

Balkon gibi sınırlı alanlar için tasarlanan Raindrop Mini’ nin yanı sıra kuş banyosuna sahip olan Pure Rain adlı daha büyük modeli de bulunuyor. Raindrop’ın tüm modelleri 50 ila 80 mm çapındaki boru hatlarına kolayca bağlanabiliyor. Klasik yağmur suyu toplama fıçılarında olduğu gibi Raindrop’ın da bir musluğu bulunuyor.

Yağmur damlası şeklindeki tasarımı nedeniyle Raindrop’ın, klasik yağmur suyu biriktirme fıçıları kadar su almadığı bir gerçek. Ancak Van der Veer’e göre yağmur damlası, tasarımın misyonuyla ve içeriğiyle bağlantılı olduğundan önemli ve taviz verilmemesi gereken bir sembol. Raindrop son olarak Köln’de gerçekleşen spoga + gafa 2017 fuarında sergilenmiş. 2018 yılının başlarında satışa sunulması planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz