Nissan, kendini temizleyen araba boyası geliştirdi!

1
405 Okunma
 Araba temizliği… Hele ki eğer geçtiğiniz yollar toz toprak içeriyorsa, bir süre sonra keyiften ziyade işkenceye dönüşür. Her dışarı çıktığınızda sanki yolda durup yuvarlanmış gibi bir araba, haliyle sinir bozuyor. Nissan‘ın bir süredir kullandığı “çizikleri gideren” boya, ilk ciddi özellikli boyaydı belki de. Katmanlar içerisinde nano kapsüller barındıran bu boya, çizildikten sonra kendini yeniliyordu.
Şimdi yeni bulunan boya tipi ise biraz daha farklı. Yeni boya, arabanın kendi kendini temizlemesini sağlıyor. Nissan Europe, hem su hem de yağ bazlı kiri uzaklaştırarak, kendini temizleyen araba boyası geliştirdi. Nissan, ayrıca kendini temizleyen araba boyası ile kar, buz ve don oluşmasını önlediğini iddia ediyor.

Kendini temizleyen araba boyası: Nissan

Nissan 2014 yılında Ultra-Ever Dry isimli özel bir süper-hidrofobik ve oleofobik boya denemeye başlamıştı. Boya, Nissan sahiplerinin arabalarını asla yıkamamaları için nanoteknoloji firması Nano Labs ile birlikte İngiltere’deki Nissan Teknik Merkezi’nde geliştirildi. Bu boya hem Nissan Note hem de EV Nissan Leaf’te kullanıldı ancak henüz seri üretime geçilemedi.

Yeni geliştirilen kendini temizleyen araba boyası, yağ ve suya dayanıklıolacak şekilde formüle edildi. Bu kaplama ile kirli sıvı sıçraması arasında bir hava tabakası oluşturuldu. Böylelikle hava, kirin kirli sıvının otomobil yüzeyine yapışmasını önlüyor.Bu süreç için ilginç olan şey, görülemeyen bir seviyede kirlenme olması. Bu nano-parçacıklar, pisliğin tutunmaya eğilimli yüzey alanını en aza indirgiyor.

Nissan, ayrıca boyanın kar, buz ve don oluşmasını önlediğini iddia ediyor. Otomobillerde ilk defa kullanılan bu boyaların güneşten koruyucu ve hatta kirliliği gidermek üzere giyim sektörü için özelleştirilebileceği belirtiliyor. Ayrıca bina duvarlarına graffiti ile yazı yazılmasını önlemek için de bina boyası olarak kullanılabilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz