Yapay zeka ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taklit eden dolandırıcı yakalandı!

0
94 Okunma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sesini yapay zeka ile taklit ederek pek çok kişiyi dolandırmaya çalışan kişi MİT tarafından yakalandı. 

Dolandırıcı, yabancı uyruklu şahısların üzerine GSM hattı aldı!

Yapay zekanın gün geçtikçe daha da yaygınlaştığı bugünlerde ilgi çekici bir gelişme oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sesini yapay zeka ile taklit ederek pek çok kişiyi dolandırmaya çalışan kişi yakalandı.

Haberlere göre MİT, yapay zeka uygulaması ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sesini taklit eden kişiyi tespit etti. Bu kişi taklit yolu ile bazı iş insanlarını ve üst düzey kamu yöneticilerini arayarak çıkar sağlamaya çalışıyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sesini yapay zeka ile taklit etmeye çalışan kişi yakalandı

Ortaya çıkanlara göre dolandırıcı, yabancı uyruklu şahıslar üzerine aldığı 10’dan fazla GSM hattı üzerinden iş insanlarını arıyordu. Dolandırıcılık yapmaya çalışan kişi MİT’in siber güvenlikle ilgili birimlerinin çalışmaları sonucunda yakalandı ve emniyet birimlerine teslim edildi.

Yetkili birim ise siber suçlar kapsamında bu tür girişimlere karşı vatandaşları uyardı. Ayrıca yetkililer; isim, ses ve kimlik sahtekarlığına karşı tedbirlerin de artmaya devam edeceğini ifade etti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz