Vergisiz akıllı telefon ve bilgisayarda son durum!

0
167 Okunma

Vergisiz akıllı telefon ve bilgisayar kampanyası nasıl yürütülecek? İşte detaylar…

Öğrencilere vergisiz akıllı telefon için toplantı yapıldı

Gençler için vergisiz akıllı telefon ve bilgisayar satışında çalışmalar devam ediyor. Daha önce Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’tan kritik açıklamalar gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yeni bir toplantı düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim vaadi olan gençler vergisiz akıllı telefon ve bilgisayar kampanyasında çalışmalar sürüyor. Sabah’ın haberine göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında konu ile ilgili toplantı yapıldı.

akıllı telefon

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de katıldığı toplantıda, öğrencilere vergi muafiyeti uygulanarak akıllı telefon ve bilgisayar satışının nasıl yapılacağı tartışıldı. Buna göre, her kurumun maliyet hesabı yapmasına, Hazine ve Maliye Bakanlığına dosya halinde göndermesine karar verildi. Ancak kampanyanın ne zaman başlayacağına dair açıklamada bulunulmadı.

Daha önce aktarılanlara göre bu muafiyetten yalnızca ön lisans ve lisans bölümlerinde eğitim alan üniversite öğrencileri yararlanabilecek. Ancak bu noktada yaş sınırı olup olmayacağı veya kaç yaşına kadar vergi muafiyeti uygulanacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

Bir kişi akıllı telefon almak istediğinde ödediği paranın yüzde 103.6‘sı vergiye gidiyor. Vergisiz telefon muafiyeti geldiğinde ise bir genç, 48 bin 304 TL‘ye satılan iPhone 14 modelini 24 ila 25 bin TL civarında bir fiyata satın alabilecek. Yani yarı yarıya bir düşüş söz konusu.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz