Yapay zeka moda tasarımcıya ne dersiniz?

0
551 Okunma

Amazon yapay zeka konusundaki çalışmalarında sıra dışı olarak nitelenebilecek bir ürüne imza attı. Şirket fotoğrafları analiz ederek kıyafet tasarlayabilen bir algoritma geliştirdi. Analiz ettiği fotoğraflardaki kıyafetlerin tarzlarını kopyalayan algoritma, farklı tasarımları birleştirerek ortaya yeni bir tasarım çıkarıyor.

Amazon son zamanlarda moda konusuna ayrı bir önem veriyor. Şirket, çevrim içi kıyafet alışverişinde bir numaralı adres olmayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda şirketin kendi kıyafetlerini tasarlaması mantıklı bir hamle gibi görünüyor.

Styling önerilerinde bulunuyor

Yapay zeka ile çalışan ilk “moda tasarımcısı”nı tasarlandı. Tasarımcıların yerini robotların alacağı bir geleceğe doğru ilk adımı attı. Amazon aslında moda ve yapay zekayı birleştiren daha pek çok ürün geliştirmeye devam ediyor. Mesela belli bir görünümün stil sahibi olup olmadığını söyleyen, hatta styling önerilerinde bulunan Echo Look, bir süredir herkese olmasa da Amazon tarafından seçilen müşterilere satılıyor.

Amazon’un moda alanında girişimleri son derece heyecan verici ama şirket şimdilik bu konularda kendi yayınladığı basın bültenlerinden daha fazla bilgi paylaşmıyor. Modaya ve perakendeye odaklanan yapay zeka bir süredir yalnızca Amazon’un değil irili ufaklı pek çok teknoloji şirketinin ve parlak bilim insanının ilgi alanında. Cornell Üniversitesinden Profesör Kavita Bala da onlardan biri.

Kalıcı trendleri anlamaya çalışıyor

Hangi şehirde hangi renk ve stillerin öne çıktığını, hangi trendlerin geçici hangilerinin kalıcı olduğunu anlamaya çalışıyor. Ama asıl önemlisi bilgisayarlara yani yapay zekaya, bu fotoğrafları kullanarak “görmeyi” öğretiyor. Kavita Bala, kurucu ortaklarından olduğu Grokstyle firmasıyla işte bu görsel bazlı aramayı, mobilya ve objeler için yapmaya hazırlanıyor.

Moda ve yapay zeka bundan sonra belli ki çok daha sık bir araya gelecek. Artık sektör, yaratıcılığa ne kadar önem veriyorsa teknolojiye de o kadar önem veriyor. Kaldı ki bilim ve teknolojinin yaratıcılığın ta kendisi olduğu gün gibi ortada, artık kimse bu ikisinin çeliştiğini düşünmüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz