Yemek tarifleriniz artık yapay zekadan

1
144 Okunma

Yemek yemeyi seviyor fakat iş uygulmaya gelince bir parça zorlanıyorsanız, size bir müjdemiz var! Tarif defteri kısıtlı fakat yeni lezzetler denemeyi ve uygulamayı sevenler için yepyeni bir uygulama geliştirildi. Anlık olarak yemek tarifi alabilmeniz için MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’ndan araştırma ekibi, Shazam benzeri bir uygulama geliştirerek kullanıcıların işini kolaylaştıran öğrenme algoritması kullanan yeni uygulamayı duyurdu. Recipe1M adında veri tabanı oluşturan veritabanı içerisinde bulunan sistem, AllRecipes and Food benzeri yemek tarifi içeren web sitesinden oluşturulmuş.

Uygulamayı kullanmak çok basit!

Geliştirilen uygulama, daha önce yerleştirilen yemek çeşitlerini fotoğraflarla eşleştirerek hangi yemeğin olduğunu çözebiliyor. Yani yapmanız gereken tek şey beğendiğiniz yemeğin fotoğrafını çekmek. Uygulama size yemeğin tarifiyle birlikte ek olarak püf noktaları da sunuyor. Yemeklerin sinir ağlarını inceleyerek kalıp, şekil gibi özellikleri inceliyor ve bağlantı kurmasını sağlıyor. Mesela, herhangi bir yemek tanıtıldığında o yemeğin içine eklenen malzemeleri ayrıştırarak içerisinde ne olduğunu tespit edebiliyor.

Hazır yemek fotoğraflarıyla yapılan test sonuçları sonucu denemeler yüzde 65 başarı göstermiş. Bazı hataların düzeltilmesiyle doğruluk derecesi yükseltilecek olan uygulama başlangıç için önemli bir başarı sağladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz