10 Nisan Cuma 2020

2020 yılının emojisi olacak el emojisi


el emojisi

Bu yıl kullanıma sunulacak emojiler yakın zaman önce yayınlandı. Yayınlanan bu emojiler arasında yer alan bir el emojisi ise sosyal medyanın gündemine oturmuş durumda. Bildiğiniz gibi kültürlerarası değişen kodlara göre, bir ülkede çok güzel anlamlar ifade eden hareketler, bir diğer ülkenin kültürüne göre küfür sayılabiliyor. İşte tam da bu noktada karşımıza çıkan ”pinched fingers” emojisi de tam bu kodları ifade ediyor.

el emojisi

Yayınlanan el emojisi farklı anlamlar ifade ediyor

Unicode Konsersiyumu tarafından yayınlanan 117 emojinin içinde yer alan bu pinched fingers emojisi, Türkçe’ye sıkıştırılmış parmak olarak çevriliyor olsa da bu hareketin Türkçe’deki karşılıkları da değişebiliyor. Argo bazı kullanımları bulunuyor olsa da ”etkileyici, olmuş, muazzam” gibi anlamları ifade ediyor. İtalyanca da ise ”ne istiyorsun?”gibi bir anlamla karşımıza çıkıyorken, gazeteci Kim Zetter’e göre, jest İsrail’de sayısız anlamlara sahip hale gelebiliyor. Hindistan da ise bu jestin ”birinin aç olup olmadığını sormanın” bir şekli olduğu söyleniyor.

Akdeniz ülkelerinde ve özellikle İtalya’nın ifadesi olacağı düşünülen bu emoji aslında birçok dilde ve kültürde imza bir el hareketi olarak karşımıza çıkıyor. Hatta konu hakkında hazırlanan 14 sayfalık bir pdf metni bile yer alıyor. Aynı hareketin farklı ülkelerde ne anlamlar ifade ettiğine odaklanan yazı da parmakların farklı kültürlerde farklı kombinasyonlarla bambaşka şeyleri ifade ettiği yazıyor.

2020 yılında “Emoji 13.0” güncellemesinin bir parçası olarak toplamda 117  farklı emoji ekleniyor olacak.

YAZAR: Nilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix Corona virüsü canlı yayınları

Netflix’ten yeni COVID-19 bilgilendirme yayınları

Dünyanın eve kapandığı şu günlerde büyük şirketler de sosyal medyanın gücünü daha kontrollü kullanmaya başlıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir