13 Ekim Cumartesi 2018

3D yazıcılar, ColorFab tekniği ile aksesuarların renk değiştirmesini sağlıyor!


Günümüzde 3D yazıcılar ile artık fikirlerimizi somut bir nesneye dönüştürebiliyoruz. MIT CSAIL‘in çıkardığı ColorFab tekniği ile artık daha iyi sonuçlar elde edilebilecek.

ColorFab, 3D projesi yazdırıldıktan sonra ürünün renk değiştirmesini sağlıyor.Örneğin bir telefon kabı yada bir çift küpe yazdıracaksınız. Ürünlerin yazdırıldıktan sonra renk değişimini sağlayan teknik, ürününüzün o gün giydiğiniz kırmızı elbisenizle yada yarın giyeceğiniz mavi paltonuzla uyum içerisinde olmasını sağlıyor.

ColorFab tekniğini kullanmak için, öncelikli olarak 3D modelinin yazıcının arayüzüne yüklenmesi ve ardından da istenilen rengin seçilmesi gerekiyor.Objenin oluşturulan bölümleri pikselli bir dizayna eriştikten sonra istediğiniz pikseli aktive ederek renginin değişmesini sağlayabiliyorsunuz. Piksel üzerindeki renk istenilmediği takdirde ise devre dışı bırakılabiliyor ve transparan hale geliyor.

Renk değiştirme süreci kısaltılabilir

 

Yapılan testler sonucunda sistemin renkleri değiştirmesinin 23 dakika aldığı belirtildi. Tekniği üreten takımın özel olarak tasarladığı ve UV ışınları altında ortaya çıkan boya renklerinin daha güçlü UV ışığı altında boyaların hazırlanma sürecinin kısaltılabileceği de yapılan açıklamalar arasında.

Yetkililer aynı zamanda tasarımı canlandırmak için ikinci renk seçeneğini eklemek üzere çalışmalar yaptığını bildirdi.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kendi kullanımlarını takip edebilen 3D baskılı protezler!

Araştırmacılar, gömülü pil veya elektronik aygıtlara gerek kalmadan veri iletmek için 3D baskılı plastik nesneler için bir …

Bir Cevap Yazın