IKEA’nın kurucusu 91 yaşında hayatını kaybetti!

0
306 Okunma
ikea kurucusu öldü

İsveç menşeili ünlü mobilya mağaza zinciri Ikea‘nın kurucusu Ingvar Kamprad, 91 yaşında öldü.

Uluslararası mobilya şirketi Ikea’nın kurucusu Ingvar Kamprad, geçtiğimiz Pazar günü Smaland, İsveç‘te hayata gözlerini yumdu.Twitter üzerinden yapılan açıklama ile Kamprad’ın çalışanları ve ailesi tarafından özleneceğini bildiren şirket yetkilileri aynı zamanda Ikea kurucusunun, 20.yüzyılın en büyük girişimcilerinden biri olduğunu da söyledi.

Çiftçi bir ailenin çocuğu olarak 1926 yılında doğan Kamprad, 17 yaşındayken Ikea’yı kurdu.Şirketin günümüzde 49 farklı ülkede 412 mağazası bulunmaktadır.

Ingvar Kamprad, tutumluluğuyla biliniyordu

ikea kurucusu öldü

Gençlik yıllarında şirketini kuran ve 2018 itibariyle 41 milyar dolarlık serveti olan Kamprad, tutumluluğuyla da biliniyordu. İkinci el kıyafetler giymesinin yanısıra saçlarını da fiyatların ucuz olduğu ülkelerde kestirmesi yakınları tarafından vurgulanan özelliklerinden. Aynı zamanda 1993 model bir araba kullanan iş adamı, uçaklarda da ekonomi sınıflarında seyahat etmeyi tercih ediyordu. İş adamı, İsveç’in yüksek vergilerinden kaçınmak için İsviçre‘de yaşamayı tercih ettiği dönemde ise oldukça eleştiri toplamıştı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz