25 Haziran Salı 2019

Akıllı evlerin faydaları!


Teknolojide genellikle insan hayatını kolaylaştırmak adına çalışmalar yapılıyor. Sağlıkla, güvenlikle ya da kişisel bakımla ilgili teknolojiler daima insanların yaşamlarını verimli hâle getirebilmek için geliştiriliyor. İnsanı teknolojinin merkezine yerleştirince her insanın hayatının vazgeçilmezi olan evler de bu geliştirmelerden nasibi alıyor. Güvenli ve huzurlu bir yaşam alanı olarak inşa ettiğimiz evlerimiz gün geçtikçe akıllanıyor, hayatımızı kolaylaştırıyor. Hatta belki de yeni teknolojiler evlerimizde geçirdiğimiz zamanı daha kaliteli hale getirdiği için biz eve daha da bağlıyor. 

Evdeki tüm ışıkları yattığımız yerden kapatmak, kapıyı kilitlemek için ayağa kalkmak ya da kapının yanında gitmek zorunda kalmamak, televizyonu kontrol edebilmek için kumanda yerine sesimizi kullanmak. Tüm bunlar hem hayatımızı kolaylaştırıyor hem de evimizin içinde bize daha özgür bir alan yaratıyor. Ekonomik olarak henüz yüksek bütçelere sahip olan akıllı ev cihazları, adeta fiyatlarının karşılığında bize özgürlük vaad ediyor. 

Bireysel olarak akıllı evlerimize giren teknolojilerin faydaları saymakla bitmez. Ancak akıllı evlerin faydaları bunlarla sınırlı değil. 

Yaşam kalitesi artıyor!

Günümüzde kombiyi ya da klimayı eve yaklaştığımızda çalıştırıp hava durumuna göre istediğimiz sıcaklıkta olan bir eve girmeyi sağlayabiliriz. Ancak burada önemli olan konu evden çıkarken de bu cihazları kapadığınızdan emin olmak. Akıllı ev teknolojilerinin sürdürülebilir olması enerji verimliliği, tasarruf ve daha iyi bir yaşam kalitesi sağlıyor. 

Evdeki akıllı ampülleri evden çıkılacağı vakitte kapanacak şekilde ayarlamak, akıllı cihazlarınızı pencereniz ya da buzdolabınız açık kaldığında sizi uyaracak şekilde kurmak önemli bir enerji verimliliği sağlayacaktır. Akıllı evlerdeki cihazları en ekonomik şekilde ayarlamak gerekiyor. Cihazlar günlük koşullara uygun ayarlanmalı. Örneğin, kurutucu çalışıyorken ısıtıcının çalışmasını durdurabilirsiniz. 

Bu saydıklarımız sadece enerji tasarrufu değil aynı zamanda maddi bir tasarruf da sağlıyor. Daha düşük bir elektrik faturası için eski cihazları değiştirmek ve evi daha sürdürülebilir hâle getirmek gerekiyor. Bu ilk aşamada büyük bir bütçe gerektirebilir. Ancak daha sonrasında çoğu cihazın sağladığı enerji tasarrufu ile kendi kendini ödeyeceğini unutmayın.

Akıllı evlerin faydaları arasında aynı zamanda yaşam kalitesi de yer alıyor. Enerji tasarruflu evler, çevreye çok daha az miktarda zarar vererek hayatı hepimiz için daha iyi hale getiriyor. Öyleyse kendinize ve bize bir iyilik yapın, bu eski aletleri sizi daha mutlu edecek akıllı, sürdürülebilir cihazlarla değiştirmeye başlayın.

YAZAR: Hazal Orta

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft çocuklara kendi Windows 10 PC’lerini kurduruyor

Kendin yap (DIY) bilgisayar kitleri, teknolojiyi merak eden çocuklar için mükemmel ve kodlamaya da hafif …

1 yorum

  1. Cosa akıllı termostat kullanıyorum. Ne kadar rahat, kolay ve ekonomik olduğunu anladım. Keşke perdelerimde, aydınlatma ışıklarımda ve giriş kapım da akıllı olsa.

Bir Cevap Yazın