13 Mayıs Perşembe 2021

Apple giyilebilir akıllı yüzük ile karşımıza çıkabilir


apple akıllı yüzük

Giyilebilir teknolojiler tarafında adından söz ettiren Amazon‘a karşılık Apple, yeni bir akıllı yüzük patent başvurusuyla gündemde. Apple karşımıza bu patent başvurusuyla çıkarak bu alanda adeta “ben de varım” diyor.

Apple giyilebilir teknolojiler konusunda farklı bir yolu işaret ediyor. Apple akıllı saat pazarına hakim ve AirPods hala popülerliğini koruyor. Bu pazarda önemli adımlar olsalar da şirketin bunlar dışında giyilebilir cihazlar alanında bir yatırımı bulunmuyor. Yani en azından bulunmuyordu. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından bu hafta verilen ve ortaya çıkan Amazon’un Echo Loop benzeri ”giyilebilir akıllı yüzük hesaplama cihazı” gibi bir patent ortaya çıktı.

Apple-akilli-yuzuk

Apple akıllı yüzük tasarımıyla karşımıza çıkabilir mi?

Halka olarak tanımlanan patent, Apple tarafından yapıldığı için akıllı yüzük başvurusu olarak yorumlanabilir. Tam bir yüzük olarak tanımlanmadığı için bazı yorumlara göre, minyatür bir Apple Watch da karşımızda görebiliriz. Ürün, bir işlemci, kablosuz alıcı ve verici, güç kaynağı ve bir mikrofona sahip. El hareketlerinin algınalınmasını ve izlenmesini yapacağı düşünülen bu ürünün içinde bulunan sensörler ve kadranı farklı bir tasarıma işaret ediyor.

apple akıllı yüzük

Söz konusu akıllı yüzükte bir de ekran bulunuyor. Bu ekranın dokunmatik olacağı ve NFC özelliği ile birçok işlemi yapabileceği tahmin ediliyor. Bu patent başvurusu Apple’ın 2015 yılında yaptığı bir patent başvurusuna oldukça benziyor. Patent başvurusu,   bilgisayar gibi daha büyük cihazların kontrolünü sağlamak ve o cihazlarla etkileşime girmek için ses, hareket ve dokunma girişini kullanan bir ekran ve giyilebilir teknoloji olarak tarif edilmişti.

Ancak her şeyden öte bu patent başvurusu hayata geçirilmeyebilir. Yine de bu teknoloji için Amazon’un Eco Loop yüzüğü bu teknolojiyi incelemek için alternatif bir yol sağlıyor.

YAZAR: Nilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mi FlipBuds Pro

Xiaomi Mi FlipBuds Pro özellikleri sızdırıldı

Xiaomi kablosuz kulaklık pazarındaki ürün gamını yükseltmeye başladı. Yeni kablosuz kulaklık Mi FlipBuds Pro özellikleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir