Apple, medikal geçmişimizi telefonlarımıza getiriyor!

0
281 Okunma
apple sağlık

Apple, sağlık kayıtlarınıza tek hareketle ulaşmanızı sağlayacak olan uygulamayı yayınlayacağını bildirdi.

Teknoloji devi, geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamayla Apple kullanıcılarının 11.3 beta sürümüne sahip iPhone ve Apple Watch üzerinden medikal kayıtlarına ulaşmalarını sağlayacaklarını bildirdi.

Günümüzde kişisel bilgilerimizin artık internet datalarında yer alması yetmiyormuş gibi hastane kayıtlarımızın da ulaşılabilir olması biraz düşündürücü.

CNBC‘nin haberine göre, medikal kayıtlar Appe’ın sağlık uygulaması içinde verilecek. Geçen hafta gelen bu haberle ilgili medikal kayıt bilgilerinin iPhone’nunuza gelmeden önce Apple’ın sunucularına mı ulaşacağı, yoksa direkt olarak bilgi sağlayıcısından sizin telefonlarınıza mı geleceği hakkında bir bilgi yoktu. Ayrıca bu bilgilerin hackerlardan ve sızıntılardan nasıl korunacağı ise yine cevabını bilemediğimiz başka bir soruydu.

Bilgiler şifrelenerek telefonlarımıza gelecek

Şirketin yaptığı yeni açıklamaya göre, sağlık kayıtlarınız Apple sunucularına iletilmeden direkt olarak telefonlarınıza gelebilecek. Güvenlik sorusu için ise, sağlık kayıtlarının transit aşamasından sonuna kadar şifreleneceğini açıkladılar.

Güvenliğin çok sıkı olması gerektiğinden bahseden CNBC, insanların alerjileri, hastalıkları, aşı bilgileri, labaratuvar sonuçları gibi bir çok bilginin korunmasının apayrı bir önemi olduğunu ve şirketin bu bilgileri çok sağlam koruması gerektiğini söylüyor.

 

apple sağlık

 

Ayrıca edinilen bilgilere göre, bu bilgiler kişi isteğine bağlı olarak iCloud üzerinde de tutulabilecek.

İlginizi çekebilir: Apple’ın sağlık uygulaması cinayeti aydınlattı

Bu bilgilerin telefonlarımıza ve akıllı saatlerimize ulaşacağı ve bizim de kolay ulaşmamızı sağlayacak olan yenilik bazın yönlerden iyi bir ilerleme olarak görünebilirken, bazı yönlerden de kişisel bilgilerimizin bu kadar fazla didiklenmesi de bizleri düşündürüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz