Apple’ın sağlık uygulaması cinayeti aydınlattı

2
2.396 Okunma
apple iphone

Apple ürettiği iPhone telefonları üzerinden kullanıcılarına sunduğu Sağlık uygulaması Almanya‘da bir cinayetin aydınlatılmasında yardımcı oldu.

Telefonlarımızı satın aldığımızda otomatik olarak sunulan uygulamaları kullanmaya genellikle pek eğilimli değilizdir. Bazılarımız ise bu uygulamalardan yalnızca biri olan Sağlık (Health) adlı uygulamayı kullanmayı alışkanlık haline getirmiştir.

Uygulamanın işleyişi genel olarak gün içerisinde attığımız adım sayılarını datalarında barındırarak bize raporlar vermek şeklindedir. Uygulama bu raporlamaları yaparken merdiven mi çıkıyoruz, yürüyor yada koşuyor muyuz bu farklılıkları ayırt ederek tarihlere göre raporlandırmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde Almanyada, Afgan asıllı Hussein Khavari 19 yaşındaki tıp öğrencisi Maria Ladenburger‘a tecavüz edip ardından genç kızı öldürerek cesedi nehire attı. Yürütülen dava sırasında, Khavari’nin telefonuna bakılmak istenerek telefonun şifresi sanıktan istendi ancak sanık Khavari, bu isteği reddederek şifresini paylaşmadı.

Attığı adım sayısı katili ele verdi

apple sağlık

Bu olay sonrasında özel bir güvenlik şirketiyle anlaşarak telefonun kilidini kıran soruşturmacılar, Apple’ın sunduğu sağlık uygulaması üzerinden Khavari’nin cinayetin işlendiği gün ne kadar adım attığını, merdiven çıktığını inceleyebilme olanağına eriştiler.  Cinayetin işlendiği gün Ladenburger’ın cesetinin Dreisam nehiri üzerinden atıldığı biliniyordu. Detaylı incelemeyle Dreisam nehrinin hemen yanında büyük bir yükseklik olduğu belirlenmişti. Khavari, genç kızın cesedini nehire atmak için öncelikle bu büyük tümseği tırmanmak zorundaydı. Bu hareketleri depolayan ve raporlamalarını yapan uygulamanın Khavari’nin bu aktivitesini ‘merdiven çıkmak‘ olarak adlandırdığı görüldü.

Yetkililer aldıkları raporlamalar ve bunların saat aralıklarından yola çıkarak, edindikleri bilgileri doğrulamak üzere nehirin bulunduğu yere gidererek aynı aktiviteyi tekrar etmek üzere canlandırdılar. Uygulamanın aynı raporlamaları vermesinin ardından cinayetin detayları teker teker ortaya çıktı.

Günümüzde dijital verilerin de artık kanıt niteliğinde olduğunu bildiren yetkililer, geleneksel yargı sisteminin henüz bu tarz vakalarla nasıl baş edebileceğini çözemediğini bu sebeple de dijital verilerin ve teknolojinin bu vakalarda ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz