18 Ağustos Perşembe 2022

Salonunuz için ideal TV boyutu hangisi?


samsung

Samsung, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla televizyon izleyicilerinin doğru TV boyutunu nasıl hesaplayabileceklerini anlattı.

Olay televizyonlara gelince, televizyonun büyüğü iyidir algısı zihnimizde oluşuyor. Eğer salonunuz büyükse bu yargı doğru olabilir ancak bunun tam aksine küçük bir alanınız varsa televizyonunuzun büyüklüğü gözlerinize zarar verebilir.

Hangi boyut sizin için idealdir?  Bu soruyu küçük bir hesaplamayla cevaplayabilirsiniz.

Samsung’un yaptığı açıklamaya göre sizin için doğru olan TV boyutunu görüş uzaklığınızla 3’e bölerek ölçebilirsiniz. Örnek olarak,  eğer televizyonunuz ile aranızda 10 adım varsa bu demektir ki siz televizyona kabaca 120 inç uzaktasınız. 120’yi 3’e böldüğümüzde ise ortaya çıkan sonuç 40. Yani sizin için doğru ekran boyutu 40 inçtir.

Televizyonlar, göz hizamızda olmalı

tv

Samsung yaptığı açıklamada şunları söyledi:

”İdeal olan, televizyonun göz hizasına paralel olarak yerleştirilmesidir. Televizyon, bu hizadan ne 15 derece yukarıda ne de aşağıda olmalıdır. Eğer televizyonun konumu oturduğunuz yere göre daha köşede kalıyorsa, televizyonun negatif renk düzenini görmenize neden olabilir. ”

Bu kısa hesaplama ile TV alışverişinizi yapmadan önce sizin için doğru seçeneği belirleyebilir ve televizyon izleme aktivitenizi daha kaliteli şekilde yapabilirsiniz.

 

YAZAR: Özüm Oben Şendil

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11 yıldır kullandığım saç düzleştiriciyi inceledim!

Kişisel bakım aletlerini satın alırken performansı kadar uzun ömürlü olması da önemli. Yüksek fiyatlar ödediğimiz …

2 Yorumlar

  1. Benim salonda TV olmadigi icin bu sorunun yanitini merak etmeme gerek yok. Kitap okuyun gencler. TV yi bos verin.

  2. 10 adım nasıl 120 inç etti anlamadım. Her bir adım 12 inç bu durumda. Cm’ye çevirirsek yaklaşık 30cm. Sizin adımlarınız 30cm mi? Ben 4 adımda koltuktan televizyona ulaşıyorum ama 32 inç bile küçük geliyor bana. Ama sizin hesabınızla 16 inçlik bir ekran (yani laptop ekranı) benim salonum için yeterli gelmeli 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.