24 Ocak Pazartesi 2022

Baidu akıllı hoparlör pazarında Google’ı solladı


Çince sesli asistan devi BaiduCanalys‘den yeni bir rapora göre, şimdi dünyanın ikinci en büyük akıllı hoparlör üreticisi Araştırma firması Baidu’nun, 2019’un ikinci çeyreğinde yıllık% 3,700’lük büyümeyi temsil eden 4,59 sevkiyatla küresel pazarın% 17,3’ünü yakaladığını söyledi. Amazon, pazardaki yüzde 25’ten fazla paya sahip ve 6.6 milyon gönderiyle genel lider olmaya devam ediyor.

Öğrenci telefonları için 10 uygulama önerisi

Baidu’nun AI hoparlörleri DuerOS adlı bir AI platformunda çalışıyor. Şirket başlangıçta Teenage Engineering tarafından tasarlanan Raven H konuşmacısı (yukarıda) ile piyasanın en üst noktasını hedef aldı , ancak o ürün görünüşte kötü bir şekilde satıldı. Daha yakın bir zaman önce Baidu, daha az pahalı modellerin satışlarını artırdı, temel Xiaodu konuşmacısı 89 yuan’a kadar sattı (~ 12 $). Canalys‘e göre Baidu, bu yılın ilk çeyreğinde Çin’de önceki iç lider Alibaba‘yı devraldı.

Google’ın Nest Hub’ı bugün Hindistan’a geliyor

Google hemen hemen her yerde ürünlerini satarken, Baidu kendi ev pazarına münhasır ürünlerini satan bir firma. Baidu ve Google ikilisinin doğrudan rakip olmadıklarının tabii ki farkındayız, ama Çin’de fazlalaştı. Ancak Baidu’nun geçen yılki patlayıcı büyümesi, Çin AI ekosisteminin boyutunu ve dinamiklerini göstermektedir. Geçen yıl CEO Robin Li , Baidu’nun Google’ın Çin’e yeniden girme ihtimalinden endişe duymayacağını  belli belirsiz bir şekilde ifade etti.

baidu smart speaker ile ilgili görsel sonucu

Ancak Google, diğer ülkelere hitap edebilme avantajına sahiptir ve bunun bir örneği, bugün potansiyel olarak büyük bir pazar olan Hindistan’da Nest Hub’ı (daha önce Google Home Hub’ı ) başlatmasıdır . Akıllı ekran 9.999 rupi veya yaklaşık 139$ satılıyor. Gadget’s360, Google’ın Xiaomi’nin Mi Güvenlik Kamerasını Nest Hub ile lansman promosyonu olarak donattığını bildirdi.

YAZAR: hilal alkan

Tasarıma olan merakı ve ilgisi ile Görsel İletişim Tasarım Bölümü'ne başlayan, ardından ufak ufak sosyal medya alanına kayan yazarımız şu an güncel olarak trend sosyal medya konularında yazmaya devam ediyor tasarımla olan bağını hiç koparmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kış aylarında evinizde karbonmonoksit zehirlenmesini nasıl önlersiniz?

Kış aylarında çok sık rastladığımız soba, şofben, baca zehirlenmeleri her yıl onlarca kişinin hayatını tehlikeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir