Bakımsız klimalar hangi sağlık sorunlarına neden oluyor?

0
238 Okunma

Yaz sıcaklarıyla birlikte sıcak havaya bağlı sağlık sorunları meydana geliyor. İnsan vücudu sıcak havadan gelen zararları telafi etmek amacı ile kendini terleyerek korumaya çalışıyor. Fakat bazı durumlarda bu terleme refleksi yeterli gelmiyor ve sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hişam Alahdab, bakımsız klimaların neden olduğu sağlık sorunlarını anlatıyor.

Sağlıklı bireylerde bile yeni hastalıklar meydana gelebilir

Klimalar, başta solunum ile ilgili tekrarlayan hastalıkları olan hastaların şikayetlerinde artış, hastalıklarında alevlenme veya tamamen sağlıklı bireylerde yeni sağlık sorunları meydana getirebilir. Düzenli bakımı yapılmayan klimalar ve soğutma sistemleri nedeniyle küf mantarların, bakterilerin ve tozların birikmesine bağlı olarak ani alerjik hastalıklar ortaya çıkabilir. Astım, alerjik nezle ve nadir de olsa alerjik zatürree görülebilir. Bu uygun olmayan havanın solunmasından kaynaklanan hastalıklar karşımıza gribal enfeksiyon gibi benzeri yakınmalarla çıkabilir. Sonrasında nefes darlığı, öksürük, balgam yakınmalarına kadar ilerleyebilir. Ani alerjik hastalıklar ve nadir olan alerjik zatürree dışında, yine nadir olan alerjik zatürree daha sinsi ve uzun süren giderek artan halsizlik, nefes darlığı sıkışma hissi, öksürük gibi yakınmalarla ortaya çıkabilir. Astımı, alerjik nezlesi veya kronik bronşiti olan hastaların yakınmalarında artış gözlemlenebilir veya kontrol altında olan hastalığın kontrol dışına çıkması söz konusu olabilir. Alerjik hastalıklar dışında, bazı viral ve bakteriyel hastalıkların özellikle bakımı yapılmayan veya eskiyen klimalar ve merkezi soğutma sistemlerinden bulaşabileceği belirtiliyor. Klimaların neden olduğu bu hastalıkların önlenmesinde, klimaların bakımları ve temizliklerinin düzenli yapılması çok önemli.

Klima derecelerini birden düşürmeyin

Klimaların belirli zaman aralıklarında yavaş yavaş ısısını düşürerek kullanılması gerekir. Klimaların bilinçsiz kullanılması, üst solunum yolu hastalıkları ile yüz felci ve burun kanamalarına yol açabilir. Bir an önce serinlemek isteyen sıcaklardan bunalanlar, klimalarının ayarını birden en soğuk konuma getiriyorlar. Oysa, klimalar belirli zaman aralıklarında yavaş yavaş soğutularak kullanılmalı. Böylece vücudun ısı değişikliğine adaptasyonuna izin verilir. Örneğin dışarıda sıcaklık 35 derece ise klima çalıştırılacak ortamda sıcaklık, 5’er derece düşürülmeli ve son olarak 25 derecede sabitlenmeli. Klima kullanırken üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren, kronik solunum hastalığı olan kişiler ile tüm çocuk ve yaşlıların özel özen göstermeleri gerekir. Klimaların yanlış kullanımı sinüzit rahatsızlığı olan kişilerde göz dibi iltihapları, beyin iltihabı, akciğer problemlerine, orta kulak rahatsızlığı geçirmiş kişilerde yüz felci, denge işitme sorunları, tonsilit gibi problemlerin olmasına yardımcı olabilir.

Hava kirliliği yüksek olan günlerde kapalı mekanlar tercih edilmeli

Aşırı sıcak havalarda kirli buharlar ve oluşan ozonun saatlerce asılı kaldığı biliniyor. Hava kirliliği özellikle öğleden sonraki saatlerde artabilir ve özellikle kronik akciğer hastalığı olanlarda, çocuklarda ve yaşlılarda sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Hava kirlilik oranı yüksek olan günlerde kapalı mekanların tercih edilmesi özellikle risk altında olan insanlar için uygun olur. Sıcakta kalmaması gereken hastaların ise gölge ve esintili bir mekanda olmaları yeterli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz