17 Ekim Perşembe 2019

Başkan Trump Twitter’da kimseyi engelleyemeyecek


Başkan Donald Trump

Başkan Trump Twitter üzerinden kullanıcıları engellemesiyle gündeme gelmişti. Mahkeme bununla ilgili kararını verdi.

Son zamanlarda ABD Başkanı Donald Trump’ın kendine muhalif tweet’ler atan kullanıcıları engellemesi üzerine ABD Temyiz mahkemesi kararını verdi. Mahkeme durumu “ ifade özgürlüğü ve anayasa ihlali” olarak değerlendirdi.

Başkan Donald Trump

Twitter kullanıcılarından Trump’a tepki

Başkan Trump Twitter üzerinden engelleme yapamayacak

New York ABD Federal Temyiz Mahkemesi, Başkan Donald Trump’ın Twitter kullanıcılarını engelleyememesi kararını verdi. Twitter‘da yaklaşık olarak 62 milyon takipçisi olan Başkan Trump, bu sosyal medya platformunu dünyayla ilgili siyasi görüşlerini paylaşmak için kullandı. Görüş ve paylaşımlarını beğenmediği bazı kullanıcıları ise engelledi.  Mahkeme Başkan Trump’ın Twitter’da paylaşımlarını beğenmediği 7 kullanıcıyı engellemesini “ ifade özgürlüğü ve anayasa ihlali” olarak değerlendirdi.

Mahkeme bu sosyal medya platformlarının halkla iletişim kurmak için bir alan olduğunu,herkesin görüşlerini özgürce ifade edebileceğini aksinin anayasa ihlali olduğunu kimsenin bunun dışında bırakılamayacağını belirtti.

Şirket ise dünya liderlerinin sorunlu tweet’leri etiketleyebileceğini ancak silemeyeceğini açıkladı.

YAZAR: Hilal Kantaş

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

esneme emojisi

Bu yılı en iyi anlatan emoji ne zaman geliyor?

Akıllı telefonlar üzerinden mesajlaşma uygulamalarını kullanmaya başladığımızdan beri emojiler hayatımızda önemli bir yer edindi. İster …

Bir Cevap Yazın