30 Temmuz Cuma 2021

Bebek sağlığını izlemek için geliştirilen cihaz


bebek sagligini izleyen cihaz

Her ne kadar gelişmiş sağlık teknolojilerinden bahsediyorsak da pek çok bebek hayatını normalde tedavisi çok kolay hastalıklardan dolayı kaybediyor. UNICEF’e göre 2018 yılında dünya genelinde 2 buçuk milyondan fazla bebek doğduklarında hayatını kaybetti. Hatta Afrika ve Güney Asya gibi bölgelerde ölümlerin yüzde 87, 7’sini yenidoğan bebek ölümleri oluşturuyor. Bebek sağlığını izleyen cihaz ölümlerin önüne geçmek istiyor.

Bebek sağlığını izleyen cihaz

Cambridge’deki araştırmacılar ve tasarımcılar ise Birleşik Krallığı’n da desteği ile yenidoğan bebek ölümlerini azaltmak ve engellemek adına giyilebilir bir sağlık monitörü tasarladı. Cihaz bebeklerin ayağına terlik gibi geçiriliyor ve düşük maliyetli, dayanıklı bir cihaz olmasıyla dikkat çekiyor.

bebek sagligini izleyen cihaz-01

Söz konusu cihaz geliştirilen proje kapsamında ebeveynlere bu cihazı nasıl kullanılacağı öğretiliyor. Cihaz elektriğe erişimi olmayan kişiler de düşünüldüğü için 28 gün dayanabilecek şekilde tasarlanmış.

Kayışlı bir terlik şeklinde tasarlanan cihaz, bir silikon kayış ve elektronikleri tutmak için bir ABS kılıf ile birlikte geliyor. Ayakkabı bebeğe giydirilir giydirilmez açılabilen veya kapatılabilen bir düğme bulunuyor. Söz konusu kayış ve kılıfın içinde ise bebeğin sağlığını düzenli olarak izleyen sıcaklık sensörleri ve SPO2 sensörleri yerleştirilmiş.

Bebeklerin hayatını kaybetmesini engellemek amaçlı izlemeye yönelik olarak geliştirilen bu cihaz, ihtiyacı olduğu tespit edilen bölgelerdeki ailelere gerekli eğitimler de verilerek teslim edilecek.

Bebekler için akıllı saatten kontrol edilen hava temizleyici cihaz

YAZAR: Nilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix abone sayısı bir hayli artan Türkiye için yerli film ve dizi çalışmalarını sürdürüyor. Türk yapımlarına verdiği önem kadar Türk oyuncuları da önemseyen platform, oyuncuları yabancı yapımlarda da karşımıza çıkarıyor. Oyunculuğu ve önceki karakterleri ile izleyicileri kendine hayran bırakan Kıvanç Tatlıtuğ; Into The Night dizisinin 2. sezonuna konuk oyuncu olarak yer alacak. Into The Night 2. sezonunda Kıvanç Tatlıtuğ rol alacak 2020 yılında yayınlanmaya başlayan ve tüm dünyada popüler hale gelen Belçika yapımı dizi, 6 bölümlük ilk sezonunu başarı ile tamamladı. Jason George’un The Old Axolotl romanından esinlenerek ortaya çıkardığı Into The Night 2. sezonunda Kıvanç Tatlıtuğ’a da yer verecek. Dizide Tatlıtuğ’un yanı sıra Mehmet Kurtuluş‘un yanı sıra Stefano Cassetti, Laurent Capelluto, Pauline Etienne ve Babetida Sadjo gibi isimlerde yer alıyor. Fakat ünlü oyuncunun şimdilik hangi rolde yer alacağı bilgisi bulunmuyor. Aşk-ı Memnu dizisindeki oyunculuğu ile izleyicileri kendine hayran bırakan ünlü oyuncu; bu başarısını Kuzey Güney dizisi ile devam ettirmişti. Bu dizi Kıvanç Tatlıtuğ’un Netflix’teki ilk performansı olmayacak. Oyuncu, “Bir Denizaltı Hikayesi” ile seyirci ile buluşacak.

Into The Night 2. sezonda Türk oyuncu rüzgarı

Netflix abone sayısı bir hayli artan Türkiye için yerli film ve dizi çalışmalarını sürdürüyor. Türk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir