Bilet fotoğraflarınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayın!

0
375 Okunma

Seyahat eden insanlar genellikle gittikleri şehirler için aldıkları biletleri sosyal medyadan duyuruyor. Fakat bu durum hoş olsa da çok büyük riskler taşıyor. Uçuş kartlarındaki kodlanmış bölümün üçüncü kişilerin eline geçmesi durumunda başınızı ciddi bir şekilde belaya girebilir.

Sanıldığı gibi uçak biletinde sadece adınız soyadını, uçağınız kalktığı havalimanı, varış noktanız, koltuk numaranız bulunmuyor. Paylaşılan bilet fotoğraflarında bilet numarasından yolcunun kişisel bilgilerine ve hatta QR koda kadar birçok farklı detay yer alıyor. Dolayısıyla bu verilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi sahte bir rezervasyon oluşturulmasına ve dolayısıyla biletinizde sorun çıkması anlamına gelebiliyor.

Bilet bilgilerinizi gizli tutun

Yapılan araştırmalara göre paylaşılan seyahat biletlerindeki kimlik numarası ya da isminiz gizlenince her şey bitmiyor. Biletin üzerinde yer alan rezervasyon kodu veya barkod kodu sayesinde biletin tarihi değiştirilebiliyor, bunun için elinde olması gereken tek şey doğum tarihiniz olabiliyor.

Tatile çıkmak için aldığınız biletinizin kullanıldığını veya iptal edildiğini gördüğünüzde şaşırmamanız için buna dikkat etmenizi öneriyoruz. Uçak biletlerinde kontroller yapılıyor olsa da otobüs biletlerinin tarihi değiştirilerek biletleriniz çalınabilir. Özel bilgilerinizin olduğu biletler, faturalar ve benzeri evrakların işleri bittikten sonra da atılmaması şiddetle tavsiye ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz