19 Ağustos Cuma 2022

Bilim Kurulu üyesi, aşı olduğu halde Koronavirüs’e yakalanan kişi sayısını açıkladı


Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, yapılan 15 milyon aşıda koronavirüse yakalanan kişi sayısını açıkladı. Açıklanan verilere göre Türkiye’de koronavirüs aşısı olduğu halde hasta olan kişi sayısının yaklaşık 2.500 olduğu ifade edildi.

Prof. Dr. Sema Kultufan’dan önemli açıklamalar

14 Ocak’ta başlayan aşılama çalışmalarını yakından takip eden Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Prof. Kultufan Turan,

 “Aşılama henüz 15 milyonken yapılan araştırmada, ilk ve ikinci dozlar yapıldıktan sonra hastalığa yakalanan kişilerin    durumlarına bakıldı. Bu kişiler arasında birinci doz aşıyı olup, kendisini yeterince koruyamadığı için Covid-19’a yakalananlar, yine ikinci doz aşıyı olup kendini koruyamayanlar ya da aşı olup üzerinden 14 gün geçtiği halde hastalığı kapanlar bulunuyor” dedi.

Aşı olduğu halde virüse yakalanan kişi sayısının yaklaşık 2 bin 500 kişi olduğunu ifade eden Bilim Kurulu üyesi, şöyle devam etti:

“Bu kişilerden de hastaneye başvuru ya da yoğun bakım ihtiyacı neredeyse yok denecek kadar az. 65 yaş ve üzeri grupta aşılama başlamadan önce, hastalığın pik döneminde yoğun bakım ihtiyacı yüzde 18’lerdeyken, aşılama sonrası bu rakam yüzde 10’ların altına indi. Sağlık çalışanlarında da durum benzer. Sağlık çalışanları ve 65 yaş üzerinde aşılama tamamlandığı için sonuçları çok net görebiliyoruz. Yani aşı ile çok anlamlı bir başarı elde edildiğini söyleyebilirim. Bu nedenle aşılama çok hızlı ve etkili biçimde devam etmeli.”

‘Bizim için artık en önemli grup 20-65 yaş arası kişiler’

Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, artık en önemli grubun 20-65 yaş arası kişiler olduğuna dikkat çekti ve ekledi:

Aşı sonrası kaybedilen hastalara baktığımızda, bu yaş grubunun genellikle 80-90 yaş aralığında ve kanser gibi ciddi hastalıkları olan az sayıda vatandaşımız olduğunu görüyoruz. Bu nedenle aşı sonrası vefatların kesinlikle aşıdan bağımsız olarak tamamen farklı hastalıklar nedeniyle meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bizim için artık en önemli grup 20-65 yaş arası kişiler. Çünkü hastaneye yatışlarda bu yaş grubunda artış var. Bulaşın önünü bir an önce almalıyız.”

YAZAR: Merve Sağır

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alzheimer hastalığının çözümü müzikden geçiyor olabilir! 2

Alzheimer hastalığının çözümü müzikden geçiyor olabilir!

Müzik beyin sağlığı için oldukça önemli bir noktada yer alıyor. Ruha etki eden şarkılar sayesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.