Çalışan annelere emzirme önerileri

0
416 Okunma

Günümüz koşullarında birçok anne çalışma hayatında rol alıyor. Annelerin çalışmaya başlayacak olmaları ise bebeklerini emzirmelerine engel değil. Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aylin Şimşek, çalışan annelere emzirmelerini kolaylaştıracak önerilerde bulunuyor.

Anne sütü mucizesi

Anne sütü, ilk altı ay boyunca bebeğin fizyolojik ve psikososyal ihtiyaçlarını tek başına karşılayacak mükemmel bir besindir. Anne sütü yaşayan, dinamik bir sıvıdır. Anne sütünün içeriği anneden anneye, günün farklı saatlerinde, emzirmenin başında ve sonunda farklılık gösterir.

Dünya Sağlık Örgütü, doğum sonrası her bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütü almasını, 6. aydan sonra ek gıda ile birlikte anne sütüne devam edilmesini, 2 yaş ve üstüne anne sütü devamını öneriyor. Yapılan çalışmalar doğum sonrası ilk yarım saatte annesi ile buluşup anne sütü alan bebeğin daha uzun süre anne sütü aldığını gösteriyor. Bu nedenle doğum sonrası ilk yarım saatte bebeğinizle buluşup onu emzirmeniz başarılı emzirmeyi sağlamak açısından çok önemli.

Anne sütü ile beslenmenin bebek açısından sayısız faydaları var. Anne sütü alan bebeklerde astım, alerji, lösemi, Tip 1 diyabet, psikiyatrik hastalıklar, alt solunum yolu enfeksiyonları, bağırsak hastalıkları, atopik egzama görülme oranı belirgin oranda azalıyor.

Anne sütü alan bebeklerde özellikle zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarından hastaneye yatışın belirgin olarak daha az olduğu biliniyor. Emziren anneler ise bazı tür meme ve yumurtalık kanserinden korunuyorlar. Ayrıca hipertansiyon, kalp damar hastalıkları, kemik erimesi, insülin direnci gibi hastalıklar emziren annelerde daha az görülüyor.

Başarılı bir emzirme için neler yapılmalı?

Bunun için annenin kendine güvenmesi, emzirmeye istekli olması son derece önemli. Yenidoğan döneminde (ilk 28 gün) bebeğin istedikçe emzirilmesi (günde en az 8-12 defa) sütün gelmesini sağlayacaktır. Bebek ne kadar sık emerse süt o kadar çok gelir. Özellikle ilk 1 ay gece boyunca bebeği emzirmek uzun dönemde süt vermeyi amaçlayan anneler için çok önemli. Çünkü süt hormonu prolaktin, ilk 1 ay gece daha çok salgılanıyor. Bebeğe anne sütü dışında su, formüla mama, şekerli su vermek anne sütünün bebek için faydasını azaltıyor.

Ancak doktorunuzun tavsiyesi ile tıbbi gereklilik dahilinde bebeğinize formüla mama verilebilirsiniz.

Çalışan anneler dikkat!

Emzirme döneminde iş hayatınıza geri dönmek zorundaysanız evde olduğunuz dönemde elektrikli pompa ile göğüslerinizi sağıp sütlerinizi derin dondurucuda saklamaya başlamanız gerekir. Sütlerinizi derin dondurucuda 3 ay boyunca saklayabilirsiniz. Eğer kendinize ait bir ofiste çalışıyorsanız bir odanızı bebeğinize ayırabilir, orada kurduğunuz düzen içinde bebeğiniz rahatlıkla emzirebilirsiniz. Ofisiniz işinize yakın ise aralarda eve giderek ya da bebeğinizi yanınızda getirerek emzirme süresine devam edebilirsiniz. Eğer bu koşullar mümkün değilse, çalışma ortamınızda sütünüzü sağıp sütü eve taşıyarak emzirme süresine devam edilebilirsiniz.

Evde bebeğinizi kaç defa emziriyorsanız iş ortamında da bu sayı kadar göğüslerinizi sağmanızda fayda var. Eğer bu sayı altına düşerseniz emzirmenin devam etmesi zorlanır. Çalışan annenin eve döner dönmez bebeğini emzirmesi ve mümkünse gece de emzirmesi çok önemli. Sabah işe gitmeden yine bebeğinizi emzirerek işe gidilebilirsiniz.

Çoğu anne işe başlamadan önce bebeğin biberon almayacağını düşünerek erken biberon alıştırmalarına başlar. Aslında işe başlamadan son 1 hafta içinde biberonla beslenme çalışmalarına başlamak yeterlidir. Çalışan anneler buz kalıbı olan bir çantada sütlerini eve taşıyabilirler. İş yerinde sağılan sütü buzdolabında 3 saat bekletebilir, eğer daha uzun süre depolaması gerekirse içinde buz olan çantalarda depolayabilirler.

Emziren anneler sütlerini artırmak için nasıl beslenmelerini her zaman merak ederler. Sütü artıran sihirli bir yiyecek veya içecek yoktur. Emziren annenin günde 2200 – 2700 kalori alması, dengeli ve kaliteli beslenmesi, günde yaklaşık 2,5 – 3 litre su içmesi yeterlidir. Süt artırıcı bitki çayları günde sadece 1 çay bardağı içilebilir. Malt içeceği gibi içeceklerin süt artırdığına dair herhangi bir bilimsel çalışma yoktur.

Bebeklerini her koşulda emzirmek isteyen annelere;

Bazen anneler emzirme, bebekler ise emme problemleri yaşayabilirler. Çalışan anneler ise emzirme için yeterli zaman bulamayabilirler. Böyle durumlarda BPA içermeyen yapısıyla Bebe D’or Elektrikli Göğüs Pompası, her koşulda bebeğini anne sütü ile beslemek isteyen yeni annelere sağlıklı ve güvenli süt sağma imkanı sağlıyor. Bebe D’or Elektrikli Göğüs Pompası, sessiz çalışan güçlü motoru sayesinde kısa sürede sağımı tamamlayarak annelere zaman kazandırıyor. Ultra yumuşak silikon masaj yastıkları ile süt kanallarına masaj yaparak süt yapımını artırmaya da yardımcı oluyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz