Çikolata, kahve ve patates gelecekte yok olabilir!

0
604 Okunma

Çikolata sevenleri üzecek haber Bioversity International  tarafından az önce tarafımıza ulaştı. Araştırma, küresel ısınma ve aşırı tarım ilacı kullanmanın sadece vahşi yaşamı değil insanların gıda kaynaklarını da yok edeceğini ortaya koyunca ortalık bir anda karıştı. Araştırmaya göre patates, kahve ve çikolata 2055’e kadar yok olabilir ve dünya üzerinden tamamen silinebilir. Bu ürünler insanlara keyif veriyor ama aynı zamanda yaşamını bir hayli kısaltıyor.

Küresel ısınmanın sadece hava koşullarında değil tarım ürünlerinden gıda kaynaklarına kadar pek çok alanda olumsuz etkisinin olduğu farklı araştırmalarla ortaya konulmuştu. Şimdi de bilim insanları yaptıkları yeni bir araştırmayla, dünyanın gıda kaynaklarının yok olma tehlikesi altında olduğu uyarısını yineledi ve yeni sonuçlar ortaya koydu.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ CİDDİ FARKLAR ORTAYA KOYUYOR

Bioversity International” isimli uzmanlar grubu tarafından yayımlanan araştırmada, küresel ısınma, hastalıklar ve tarım ilaçları nedeniyle sadece dünyanın yaban hayatının değil insanların temel besin kaynaklarının da tehlike altında olduğu belirtiliyor. Bilim insanları bu durumu “6’ncı kitlesel nesil tükenişi” olarak adlandırıyor. Araştırmaya göre 940 bitki ve hayvan türü yok olma tehlikesi altında.

Dünya nüfusunun temel besin kaynaklarının üçte ikisinin 12 mahsul ve 5 hayvan türüne bağlı olduğuna dikkat çekilen araştırmada, bunun da dünya gıda arzını iklim değişikliği gibi büyük değişkenlere karşı zayıflattığını belirtiliyor.

Araştırmaya göre kahve, kakao ve gevrek üretiminde kullanılan tahılların üretiminin giderek zorlaşacağı ve hatta bunların üretiminin imkânsız hale gelebileceği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya koyuluyor. Yabani ortamda patates türlerinin yüzde 22’sinin 2055’te yok olacağı tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz