Çin’de Atm’lerde yüz tanıma teknolojisi

0
692 Okunma

Çin’in Guizhou eyaletinin merkez kenti Guiyang’da Çin Tarım Bankası‘na (The Agricultural Bank of China) ait iki ATM’de yüz tanıma sistemi denemesi başlatıldı.

Ödemek için gülümseme (Smile to pay)” teknolojisi olarak da adlandırılan sistem sayesinde bankanın müşterileri ATM‘deki kameradan yüzlerini taratarak para çekebiliyorlar. Bunun yanında kullanıcıların, cep telefonlarını ve kimlik numaralarını da yazmaları gerekiyor.

Yalnızca kart sabinin işlem yapmasına izin veriliyor

Çinli şirket, kullanıcıları tanımak için yüz tanıma özelliği ile para makinelerini birleştirdi. Para makinesindeki kamera, cihaza kart girdiği anda kullanıcının yüz bilgilerini taramaya başlıyor. Bu teknolojinin en önemli özelliği ise yalnızca kart sahibinin işlem yapmasına izin vermesi… Böylece arkadaş, aile üyeleri vb. kişiler kartla işlem yapamaz hale geliyor.

ATM’ye yerleştirilen kızılötesi kameralar, gerçek insan yüzü ile fotoğraf ve maskeler arasındaki farkı ayırt edebilme özelliğine sahip. Yüz tarama ile günlük para çekme limiti ise 3 bin yuan olarak belirlendi. Bankanın Çin’in diğer bölgelerinde 37 ATM‘sinde daha yüz tanıma sistemi kullanımda. The Agricultural Bank of China haricinde Çin Tüccar Bankası(Merchants Bank) da ülkenin 106 kentindeki ATM’lerinde aynı hizmeti veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz