16 Ağustos Salı 2022

Çocuklar için kodlama eğitimi güzel geçti


Media Markt ve Microsoft Türkiye, çocukların hayal güçlerini zenginleştirmek için başlattığı kodlama eğitimi projesini hayata geçirdi. Birçok ülkede ilköğretim müfredatında yer almaya başlayan kodlama eğitimi için eğitmenler, Media Markt Viaport, Bayrampaşa Forum, Ümraniye ve Marmara Forum mağazalarında çocuklarla bir araya geldi. Eğitim, 4 günde 7-12 yaş arasındaki toplam 129 çocuğun katılımıyla ücretsiz olarak gerçekleştirildi.

Media Markt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım; “Tüketicilerimizi hem keyif alacakları hem de tüm dijital gelişmelerden, dünyadaki inovasyonlardan haberdar eden bir deneyim merkezi olma anlayışımızla yola çıkarak Microsoft Türkiye ile önemli bir işbirliği gerçekleştirdik. Bu işbirliği kapsamında kodlama eğitimleri düzenlerken çocuklara parlak bir gelecek armağan etmeyi hedefledik” dedi. Gökyıldırım sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Çocuklarımıza bu eğitimle birlikte sınırsızca tasarlayıp üreterek geleceklerini inşa etmeleri için bir fırsat sunmak istiyoruz. Her biri 1 saat süren bu eğitim programları sayesinde, tüm dünyada gün geçtikçe önemi daha çok artan programlamayı öğrenebilmeleri için çocuklara ilk eğitimlerin yanı sıra bu konuda ufuklarını açacak eğitim araç ve metotlarına ilişkin de bilgiler verildi.”

“Microsoft olarak ‘erken kodlayan yol alır’ yaklaşımı ile çocukların programlama ve analitik düşünme yeteneklerinin geliştirilmesini amaçlayan bu tarz projelere destek olmaya devam ediyoruz” diyen Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, sözlerine şöyle devam etti: “Dijital çağın gereksinimlerini göz önüne alarak, hem öğrenciler hem de eğitmenleri teknolojik bilgi ve becerilerle donatmak için çalışıyoruz.Bu bağlamda biz de öğrencilerin ilgisini oyun tabanlı uygulamalar ve yeni eğitim teknolojileri geliştiriyoruz. Minecraft oyunlaştırma ile öğreten, öğrenciyi merkez alan yeni bir teknoloji. Dünyaya öncülük eden Finlandiya, İngiltere ve Güney Kore gibi pek çok eğitim modelinde hızlıca müfredata alındığı ve dijital sınıflarımızda kullanılmaya başlandığı gözlemlediğimiz bu teknolojimizi, 1 Kasım itibariyle Türkiye’ye de getirdik. Media Markt ile yaptığımız işbirliği ile çocukların kodlama eğitimine ilk adımlarını atmasını sağladık. Bu alandaki çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek.”

Kodlama eğitimi kapsamında çocuklar, severek oynadıkları Minecraft oyununun kodlamasını öğrenerek kendi Minecraft dünyalarını yaratma fırsatı yakalıyor. Öğrenirken bir yandan da hayal güçlerini geliştiren çocuklar eğitim sırasında oldukça keyifli vakit geçirdiklerini ifade ettiler. Eğitim sayesinde kendilerine yeni bir dünya yaratma imkanı bulan çocuklar aynı zamanda birlikte çalışmanın ve öğrenmenin de keyfini yaşadılar.

Eğer geleceğin mesleklerine sahip olan bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız, mutlaka bu etkinliklere ailece katılmanızda fayda var.

YAZAR: Seda Alkan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknolojinin Kadın Liderleri Ödülleri sahiplerini buldu

Microsoft’un Habitat Derneği ile iş birliği içinde hayata geçirdiği Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasının bu yılki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.