Çöp kutularınız akıllanıyor

0
131 Okunma

Yapay zekanın kullanıldığı sistemler arasına geri dönüğüm kutuları da katıldı. Gücünü yapay zekadan alan yeni nesil geri dönüşüm sistemleri sayesinde atıkların geri dönüşümünün doğru şekilde sağlanması amaçlanıyor.

Görüntü tanımla ve makine öğrenmesi ile geliştirilen bu sistem Cambrighe Consultants ile hayata geçirildi. Bu özellikler kullanılarak, atığın geri dönüşüm olup olmayacağını anlayan akıllı çöp kutuları çok daha temiz bir çevreye kavuşmamıza ilk adım olabilir.

Puan ve bağış sistemi gelmesi planlanıyor

Birçok kişinin attıklarının geri dönüştürülüp dönüştürebilir olup olmadığını bilmediği düşünülerek oluşturulan bu akıllı çöp kutuları, geri dönüşüme katkı sağlayacak. Bu sayede çöplerin doğru yerlere atılması amaçlanıyor. Geri dönüşüme katkı sağlayacak bu sisteme bir akıllı telefon uygulaması yoluyla puan ve bağış sistemi gelmesi planlanıyor.

Geliştirilen sistem ile attığınızın türünü de öğrenebileceksiniz. Ardından geri dönüşüm sistemi, size bu atığı tam olarak nereye atmanız gerektiğini de söylüyor. Aynı zamanda sistemin yeni materyalleri ve ürünleri zaman içerisinde yapay zekayı kullanarak öğrenebileceği vurgulanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz