Diyabet hastalarının hayatını kolaylaştıracak saat: Fitbit Ionic

0
1.251 Okunma

Giyilebilir teknolojinin piyasadaki en popüler üreticisi Fitbit, yeni çıkartacağı Ionic isimli akıllı saat ile şeker hastalarının hayatını kolaylaştırmak niyetinde. Fitbit, diyabetik kullanıcılarına yardımcı olmak için sürekli glikoz izleme alanında faaliyet gösteren Dexcom isimli şirketle ortaklık kuruyor.

İki şirket diyabet hastalarının Fitbit Ionic akıllı saatle glikoz seviyelerini takip edebilmelerini sağlayacak.  Çünkü bu saatin içinde Dexcom G5 Mobile Sensor isimli deri altı sensöründen gelen veriyi kablosuz şekilde toplama özelliği var. Deri altına acısız şekilde kendi kendinize yerleştirebileceğiniz bu minik sensör, kişinin glükoz seviyelerini her beş dakikada bir ölçebiliyor.

Diyabet takip yöntemleri ve yeni teknolojik cihazlar

Dexcom G5 deri altı sensörü aslında Apple Watch ile de uyumlu, fakat verinin önce bir iPhone’a gönderilmesi gerekiyor. Yani eğer yanınızda iPhone’unuz yoksa glükoz seviye ölçümleri görüntülenemiyor. Fitbit Ionic ise bir akıllı telefon aracılığına gerek duymadan ölçümü anında saat üzerinde sunabilecek.

Bu tür pratik deri altı sensörleri ve onlara uyumlu akıllı saatlerin yaygınlaşması, dünya çapındaki yüzmilyonlarca diyabet hastasının hayat koşullarını daha kaliteli hale getirecek. Tek bir problem var, henüz bu cihazların fiyatları biraz pahalı. Fitbit Ionic akıllı saatin ABD fiyatı 300 dolar ve Dexcom G5 deri altı diyabet sensörünün fiyatı ise 900 dolar civarında.

Entegrasyon 2018’de tamamlanacak

Her beş dakikada bir ölçüm yapan sensör bu verileri Fitbit Ionic’e göndererek kullanıcılara glikoz seviyelerini her an izleyebileceleri sürekli bir yöntem sunmuş olacak. DexCom G5 tarafından ölçümlenen verilerin Android ve iOS cihazlarda da görüntülene biliyor. Entegrasyonun 2018 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.
Daha önce Apple’ın, Apple Watch aracılığıyla şeker ölçümü için invaziv olmayan yani kan örneği alma işlemini ortadan kaldıracak bir yöntem üzerinde çalıştığını duymuştuk. Glikoz seviyesini sürekli olarak kontrol altında tutması gereken hastaları parmak delme gibi geleneksel yöntemlerden kurtarmak isteyen şirketlerin bu alandaki çalışmalarının ilerlediğini görmek sevindirici.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz