Robotlardan müzik ziyafeti

0
193 Okunma

Automatica, müzik aleti çalmanın sanat ve becerisini taklit eden mekanik varlıklardan oluşan bir müzik grubu denilebilir. Endüstriyel robotları bir araya getiren proje ile inanılmaz ve yıkıcı sonuçlar veren dev bir mekanik orkestra’ya dönüştürüldü.

Bir mühendis olan Nigel Stanford’ın oluşturduğu bir proje olan Automatica , farklı müzik aletlerini çalabiliyor ve ortaya harika bir görüntü çıkıyor. Bu proje, birkaç endüstriyel robotu 21. yüzyılın bot grubuna dönüştürüyor.

Davul, bas, piyano, synth ve pikap çalabiliyorlar

Automatica, 2015 yılında Almanya’daki bir şirketten Stanford’a üç endüstriyel robotun ödünç verilmesiyle başladı. Bu robotlar genellikle otomobil veya metal kaynağı yapmak için kullanılıyordu. Ancak araştırmacılar bu robotların “her şeyi yapabilecek” şekilde programlanabileceklerini biliyordu ve uygulamaya geçti.

Garajını müzik salonuna çeviren Stanford araştırmacıları, dört haftalık bir süreçte deneme yanılma yoluyla robotları programlamayı başardı ve video çekimine hazır hale getirdi. Aslında sadece 3 robotla yapılan bu klipte,hareketli video kamerası desteği daha fazla robot var görünümü sağlanmış. Ayrıca son sahnede ön plan ve arka plan çekimlerini birleştirebilmiş.

Robotlar davul, bas, piyano, synth ve pikaplar olmak üzere beş ana enstrüman kullanarak Automatica adı altında bir albüm çıkardı.Araştırmacılar çalması en zor aletlerin baslar ve DJ olduğunu, alete zarar vermeyecek şekilde bastırabilmeleri için ince ayarların yapıldığını belirtiyor. Aşağıda videoyu izleyebilirsiniz.

Sanatçı robotları programlamak için robot Animator adı verilen bir eklentiyle Maya 3D modelleme yazılımını kullanmış.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz