Dizi izlemek için her gün TV’yi tercih ediyoruz

1
828 Okunma

Eskiden bir diziyi baştan sona izleyebilmek için dört takla atıyorduk. Televizyon ekranının karşısına geçip yeni bölümünün yayınlanmasını beklemek zorunda kaldığımız o klasik diziler artık eskide kaldı. Streaming çağında ise artık bir dizinin aklınıza gelebilecek bütün bölümlerini peş peşe, üstelik akıllı telefondan tablete kadar pek çok farklı cihazda izlemek mümkün bir hale geldi. Ancak Netflix’e göre, Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkede, televizyon tahtını internet girişimlerine kaptırmadı, hala dizi ve film izlemek için en çok tercih edilen araç genelde televizyon oluyor.

Özellikle Türkiye ve Asya ülkelerindeki Netflix kullanıcılarının TV izleme alışkanlıklarının benzerlik gösterdiği görülüyor ki bu dünyanın yarısının aynı bağımlılık türlerinde olduğunu gösteriyor. Hepsi, dizi ve film izlemek için sayıları 5-10 arasında değişen internet bağlantılı cihazları sık sık kullanıyorlar ve etrafına tercih ediyorlar. Dizi maratonu keyiflerini akıllı telefonlardan akıllı televizyonlara çeşitli cihazlar üzerinden tamamlıyor. Gelecekte de tek bir cihazın hakimiyetinin söz konusu olmayacağı öngörülüyor. Aksine, tüketicilerin farklı cihazlardan ve yerlerden herhangi bir aksama yaşamadan istedikleri programları izleyebildikleri ‘bağlamsal eğlence’ anlayışı ön plana çıkacak.

TELEVİZYON HALEN DİZİ İZLEMEK İÇİN TEK TERCİH!

İbre bağlamsal eğlenceyi gösterirken, online dizi ve film izlemek için en çok tercih edilen cihaz halen televizyon. Türkiye’deki Netflix kullanıcılarının internete bağlı televizyonlardan film ve dizi izleme saatlerinin, toplam izlenme saati içinde yüzde 55 oranında arttığı görülüyor. Listenin başını ise akıllı TV’ler çekiyor. Akıllı televizyonları, Apple TV, Roku veya Chromecast gibi online medya içeriklerinin izlenebildiği cihazlar ve Xbox, PlayStation gibi oyun konsolları takip ediyor.

Dünya genelinde mobil yükselişte olsa da televizyon hala tüketicilerin eğlence deneyiminin merkezinde yer alıyor. Kanalların yayın akışına ve saatlerine bağlı kalmadan online dizi ve film izleme alışkanlığı artarken, tüketiciler evlerinin rahatlığında, sevdikleri yapımları televizyondan izlemenin keyfine varıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz