17 Ağustos Çarşamba 2022

Elektrikli otobüs yeni bir rekor daha kırdı!


Proterra isimli şirket tarafından geliştirilen Catalyst E2 Max model elektrikli otobüs, tek şarj ile en uzun menzile sahip elektrikli araç olmayı başardı. Otomobil endüstrisinin merkezi haline gelen ülkelerin içten yanmalı motorlara veda edecekleri tarihleri açıklaması ile üreticiler elektrikli araçlar için uzun vadeli üretim planlarını faaliyete geçirmeye başladı.

Elektrikli araçlara geçiş sürecinde otomobillerin aksine toplu taşımanın vazgeçilmezi haline gelen otobüsler üzerinde çalışan Kaliforniya merkezli Proterra, geliştirdiği elektrikli otobüs ile yeni bir rekora imza attı.

Proterra Catalyst E2 Max yeni bir rekora imza attı!

Şirket tarafından geliştirilen Catalyst E2 Max‘ın tek şarj ile en uzun menzile sahip olan elektrikli araç olarak yeni bir rekora imza attığı açıklandı. Proterra yetkililerinden Matt Horton, ABD’nin köklü kamyon ve otobüs üreticilerinden Navistar tarafından gerçekleştirilen test sırasında Catalyst E2 Max’ın tek şarj ile 1773 KM yol kat etmeyi başardığını açıkladı.

12 metre uzunluğundaki gövdesinin altında 660 kWh pilin yer aldığı E2 Max’ı elektrikli otomobiller ile kıyaslamak gerekirse, 500 KM menzil için Tesla Model S P100D‘de 100 kWh pilin, 290 KM menzil için ise Hyundai elektrikli otobüste 256 kWh pilin yer aldığı söyleyebiliriz. Öte yandan bu otobüsün 2017 sona ermeden Los Angeles caddelerine girmesi bekleniyor.

YAZAR: Gamze Deste Yegin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

elektrikli otomobil

Xiaomi elektrikli otomobil pazarına giriyor

Xiaomi ürün yelpazesi en geniş markalardan bir tanesi. Küçük ev aletleri, kişisel bakım ürünleri telefon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.