13 Aralık Perşembe 2018

Evimizi temizlediğimiz malzemeler sağlığımızı tehlikeye mi atıyor?


Norveç‘te Bergen Üniversitesi‘nde 6 binden fazla kişiyle yürütülen araştırmanın sonuçları paylaşıldı.

20 yıldan fazla süredir 6 binden fazla kişi üzerinde yürütülen araştırmaya göre, evini kimyasal maddeler yardımıyla temizleyenlerin akciğerleri günde bir paket sigara içmişcesine zarar görüyor.

Yaşam alalarımızı temizlemeye haftada 3-17 saatimizi ayırıyoruz. Temizliği yapabilmemiz için de kimyasal maddelerden yardım almamız gerekiyor. İşte bu yardım akciğerlerimize zarar vermemize yol açıyor.

Günde 1 paket sigaraya eşdeğer

Bergen Üniversitesi’nde yapılan araştırma ile 20 yıl boyunca 6,235 kadın ve erkeğin akciğeri takip edildi. 20 yılın sonunda ise evinde kimyasalla temizlik yapan kadınların akciğer kapasitesinde ciddi bir düşüş olduğu ortaya çıkıyor. Günde 1 paket sigara içmeye eşdeğer olan bu düşüş ise kimyasal temizlik malzemelerinin tehlikelerini ortaya çıkarıyor.

Uzmanlar temizlikte daha az çamaşır suyu kullanılması gerektiğini ve çoğu temizlik işleri için su ve mikrofiber bezlerin yeterli olduğunu söylüyorlar. Bunun dışında ise yüksek sıcaklıktaki buharın püskürtülmesi ile yapılan buharlı temizlik de kimyasal kullanılmadan derinlemesine temizlik yapmanın bir başka çözümü. Buharlı temizlik ürünleri bakterilerin yüzde 99,99’unu öldürmekte ve kişi sağlığına zarar vermemekte.

Buharlı temizlik teknolojisi ve Kärcher’in buharlı temizlik çözümleri için detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli kamyon: 13 dakika içinde tamamen kendini şarj ediyor!

Elektrikli taşıtların şarj özelliği söz konusu olduğunda, diğer otomotiv gibi, hız da gerekli oluyor. Geçen ay …

Bir Cevap Yazın