19 Ocak Cumartesi 2019

Evinize güvenli gitmenizi sağlayan uygulama: Companion


Özellikle ülkemizde son yıllarda kadınlara yönelik artan şiddet ve sonucunda ortaya çıkan güvensizlik, kadınların atacakları adımı iki değil, beş kere düşünmelerine neden oluyor.

Otobüse, servise, taksiye tek başına binmekten çekinen kadınların sayısı giderek artıyor. Companion uygulaması ise dünya genelindeki kadınların güvenliğini sağlamak üzere kullanıma sunulmuş bir uygulama.

Konu güvenliğe gelince, Companion uygulaması en fazla öne çıkan uygulamalardan bir tanesi. Michigan Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen uygulama, kullanıcılarının gitmeyi hedefledikleri konumu girmelerinin ardından yakınlarından birkaç kişiyi acil numara olarak atamalarını istiyor.

Apple’ın sağlık uygulaması cinayeti aydınlattı

Cevap vermezseniz 15 saniye sonra yakınlarınıza haber veriyor

Eğer kullanıcı gitmek istediği bölgeye giderken telefonu düşürürse uygulama ”Her şey yolunda mı?” sorusunu yöneltiyor. Eğer 15 saniye içerisinde kişiden cevap alınamazsa uygulama bu sefer acil durumlarda kullanılmak üzere atanan kişilere uyarı gönderiyor. Aynı zamanda polisi arama seçeneğini de bulunduruyor. Böylece kişi, özellikle ülkemiz kadınları bir yerden bir yere gideceklerken daha güvende hissedebilirler.

Uygulama, iOS üzerinden ücretsiz indirilebiliyor.
iOS:  https://goo.gl/L2BMbw

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

yenal gökyıldırım

Yenal Gökyıldırım, MediaMarkt Global Grup İcra Kurulu Üyesi olarak atandı

Avrupa’nın açık ara 1 numaralı elektronik perakendecisi MediaMarkt’ın Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, 2015 …

Bir Cevap Yazın